یبوست مادر بیماری ها

یبوست مادر بیماری ها هست. زیرا یبوست برای بدن به مانند یک بحران دفع زباله است. بدن از راه های مختلفی اقدام به بیرون ریختن مواد زاید از درون خود می کند. ساده ترین این راه ها، دفع مدفوع و ادرار، تعریق، تنفّس و … هستند. در این بین، دفع مدفوع از راه روده معمولاً عهده دار دفع خطرناک ترین موادّ زاید از بدن است.

موادّ دفعی روده ها معمولاً به قدری خطرناک هستند که اگر خارج نشوند منجر به بیماری های خطرناک دیگری می شوند. حالا فکرش را بکنید که این مواد؛، با این درجه از سمّیت به جای آن که از بدن بیرون بروند، در بدن باقی بمانند و از طریق سیستم بازجذب قوی روده، مجدّداً به داخل بدن برگردند. طبیعی است که در این حالت، بدن در به در به دنبال راهی می گردد که هر طور شده این مواد را بیرون بریزد.

با توجّه به اشکال موجود در راه اصلی (یعنی روده)، گاهی این مواد از طریق پوست شروع به دفع می کنند که حاصل آن بروز انواع بیماری های پوستی مثل اگزما و کهیر است. اگر بدن راه ریه را انتخاب کند، می توان شاهد بروز آسم، برونشیت، تنگی نفس و مانند آنها بود. به همین ترتیب، بدن هر راهی که برای دفع این مواد انتخاب کند، منجر به بروز بیماری جدیدی خواهد شد. (بیماری جدید یعنی سم زدایی جدید ..که البته این سم زدایی مقدار زیادی از انرژی حیاتی بدن رو تقلیل میده )

و اگر به هر دلیل این راه های غیرعادی دفع هم برای بدن قابل استفاده نباشند، این مواد در مناطق مختلف بدن رسوب می کنند و انواع بیماری ها را به وجود می آورند که اقسام تومورهای خوش خیم و بدخیم یکی از آنها می باشند.

علل ایجاد یبوست چیست؟

بر اثر يبوست، سم خطرناکی بنام پتومائين و گازهای سمی از جمله اندل، اسکاتل، فنل و سولفور در روده توليد شده و دوباره جذب خون شده و سيستم عصبی را مختل می کند.

اصلی ترین دلیل یبوست تغذیه اشتباه هست.

مشکلات تغذیه ای اصلی ترین دلیل ایجاد یبوست هستند از جمله:

مصرف مواد غذایی یبوست زا

تغذیه معمول همه چیز خواری و مصرف مواد حیوانی و تغییر شکل یافته و غلات و نشاسته ها است. سر دسته این غذاها، برنج و نان سفید و ماکارونی است. لبنیات، مصرف موادّ گوشتی از هر نوع و بسیاری از فست فودها از دیگر علل ایجاد یبوست هستند.

مصرف کم فیبر

علل ایجاد یبوست چیست؟

کم مصرف کردن منابع اصلی فیبر یعنی میوه و سبزی ها و کندن پوست میوه ها. لازم به ذکر است که کلیه مواد حیوانی از هر نوع داری صفر در صد فیبر هستند. کمبود فیبر در غذا سبب می شود که روده ها محیطی آلوده داشته باشند و در این محیط آلوده باکتری های مفید برای سوخت و ساز بدن نیز از بین بروند و فرد یوبس، دچار کمبودهای ویتامینی مثل ب ۱۲ می شود که به نوبه خود بیماری های دیگر رو با خودش به همراه داره و بدن رو بیشتر از حالت طبیعی خارج میکنه.

از دست دادن آب بدن

کم آبی و یا عدم مصرف کافی مایعات، می تواند باعث یبوست شود. به همین جهت هم هست که روزه داری، مصرف داروهای ادرارآور، مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و نوشابه های سیاه که خاصیت ادرارآوری دارند و… می توانند باعث ایجاد یبوست شوند. آبدرمانی یکی از بهترین روش های است که این بیماری رو به سرعت بهبود می بخشد.

فعالیت کم عامل یبوست هست

بی تحرّکی که از شایعترین دلایل ایجاد یبوست، در این دوره است به ویژه اگر این بی تحرّکی، با نشستن طولانی مدت روی صندلی توأم باشد.

عوامل ذهنی و روحی هم سبب یبوست است

سرکوب احساسات و بی توجهی به عواملی که باعث بروز آن می شوند خود عامل دیگری جهت بیمار شدن می باشد. از جمله توقع بی جا، خشم کنترل نشدنی، کینه، رنجش، ترس، بدبینی و قدرنشناسی و ناسپاسی. که همه عدم پذیرش زندگی واقعی و باعث متوقف گردیدن حیات و سیستم هوشمند و فعال بدن و روح و روان هستند.

چطور بفهمم یبوست دارم ؟؟؟

اگه از دفع احساس خوبی نداشته ‌باشی یا حس ‌کنی روده‌ هات خوب تخلیه‌ نشده‌ اند، حتی اگر روزی دو تا سه ‌بار دفع داشته ‌باشی، اگه مدفوع، خیلی سفته یا در کودکان حالت پشکل گوسفند داره. اگه کمتر از یک ‌بار در روز، دفع داری.

من در مراجعینم می بینم که بیشتر افراد روی وضعیت دفعشون دقت ندارن یعنی اصلاً نمی‌دونن به یبوست مبتلا هستن ! مثلاً خیلی ها همیشه دو سه ‌روز یک ‌بار دفع دارن که سفت یا آزاردهنده نیست و فکر می‌کنن که مشکلی نداره؛ درحالی‌که قطعا دچار یبوست هستند. مواردی که بالا گفته شد از نشانه های یبوست هست.

بیشتر بخوانید: روش های عالی برای بزرگ کردن باسن

مادر تمام بیماری ها یبوست است

باید دانست که علت عمده ای از بیماری های شایع امروزی ارتباط مستقیم با یبوست دارد، مواد دفعی بدن دارای سمومات زیادی است، که اگر دفع نشوند سموم مدفوع به جریان خون برمی گردند.

 یبوست و بیماری های پوستی

 یبوست و بیماری های پوستی

اکثر بیماری ها بخصوص بیماری های پوستی از کبد نشات می گیرد. هنگامی که کبد توانایی رساندن غذا به اعضا را از دست دهد، در نتیجه مواد باقی مانده و ناپخته را به دورترین نقاط از خود یعنی پوست منتقل می کند. نکته مهم اینجاست که کنش های میان بیماری های پوستی و یبوست دستگاه گوارش به صورت دو طرفه است و هر کدام دیگری را به سوی کارکرد کمتر و ضعیف تر کمک می کنند. برای بهبودی تمام بیماری ها رفع یبوست واجب است.

چرا یبوست باعث بوی بد دهان می شود؟

به دلیل گیر افتادن مدفوع در داخل روده و عدم پایین رفتن غذای خورده شده در مسیر گوارشی، یبوست باعث بوی بد مدفوع مانند در دهان می شود. هم چنین همه غذاهای خورده شده طی انسداد داخل سیستم گوارشی مانده و تخمیر شده و باعث بوی بد دهان می شود.

بیماری های گوارشی هم، علت بوی بد دهان

برخی رژیم های غذایی سخت که بدن را مجبور به سوزاندن زیادی از چربی می کند، ماده شیمیایی بنام کتون را تولید می کند که در تنفس آزاد می شوند و بوی ناخوشایند و بد تولید می کنند. طی روز نخوردن غذا یا روزه گرفتن مقدار بزاق در دهان شما کاهش می یابد و دهان خشک مانع از پاک سازی باکتری های مضر می شود و باعث ایجاد بوی بد می شود. داشتن یبوست، مشکلات معده و عفونت آن، از دیگر علت های بوی بد دهان است.

ایا یبوست باعث چاقی می شود؟

بله، علت آن این است که افراد چاق بیشتر به اختلال در دفع مبتلا می ‌شوند و در مقابل، یبوست نیز منجر به مقداری افزایش وزن می ‌شود. عدم تحرک و فعالیت بدنی، برخی از بیماری‌ها، جنسیت، سن بالا و حتی وضعیت اقتصادی، می ‌توانند بر نوع اجابت مزاج تاثیر بگذارند. چاقی نیز یکی از عواملی است که هم ممکن است در اثر موارد گفته شده ایجاد شود و هم می ‌تواند عملکرد روده‌ها و دستگاه گوارش را مختل کند.

اگر دچار یبوست هستید بهتر هست سریعتر یبوست خود را درمان کنید تا راحتتر وزن کم کنید.

نکته مهم در رژیم اصولی و درست این است که، مزاج شما درست می شود و یبوست شما با تغذیه درست رفع می شود. درصورتیکه اضافه وزن دارید و همزمان یبوست هم هستید میتوانید از مشاورین تیم اندام زیبا راهنمایی بگیرید که دوره های رژیم کاهش وزن را دریافت کنید، هم وزن کم کنید هم یبوست شما درمان شود.

راهکارهای درمان یبوست

راهکارهای درمان یبوست

موارد زیر می توانند در درمان یبوست به شما کمک کنند.

خوردن توت سفید

خواص توت سفید:

 • تنظیم فشار خون
 • صبحانه‌ای پر خاصیت
 • بهترین برای یبوست
 • سرشار از آنتی اکسیدان
 • تسکین درد مفاصل
 • فیبر بسیار بالا

توت سفید سرشار از آنتی اکسیدان و در پیشگیری از بیماری‌ های بدخیم بسیار توصیه شده است. ویتامین ث، آهن، پتاسیم، منیزیم، فیبر گیاهی فراوان با خواص ضد التهابی قابل توجهی همراه شده است و به این ترتیب این میوه را در کاهش التهاب مفاصل، آرتروز، درد مفاصل و استخوان‌ه ا در مبتلایان به نقرس و مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر  آسان کرده است.

فیبر گیاهی آن موجب شده در هر ۱۰۰ گرم توت سفید حدود ۴۰ کالری انرژی نهفته باشد و در رژیم های لاغری صبحانه دلچسبی باشد.

بر روی زمین سرد ننشینید

نشستن بر روی چمن و زمین سرد یا مرطوب باعث بیشتر شدن یبوست می شود. اگر بر روی زمین سرد بنشینید، اسپاسم و سفت شدن عضله كنترل دفع در ناحيه مقعد اتفاق می افتد که به مشكل دفع راحت، مشكل ديگرى نيز افزوده مي شود. چنانچه نشستن روى سطوح سرد اتفاق بيفتد درجه اسپاسم نيز بيشتر شده و مي تواند همراه با يبوست، ايجاد مشكل خونريزى از مقعد و حتى شقاق و ترك خوردگى در مقعد را ايجاد کند.

صبحانه نخوردن باعث یبوست می شود

نخوردن صبحانه از علل اصلی بروز یبوست هست. کسانی که صبحانه سالم می ‌خورند کنترل بهتری بر غذا خوردن خود دارند و در نتیجه از افزایش وزن آنها جلوگیری می ‌شود. نخوردن صبحانه یکی از عوارض یبوست و ابتلا به انواع بیماری ‌ها و حتی استعداد به سرطان روده بزرگ است.

ماساژ شکم کمک به درمان یبوست می کند

ماساژ شکم کمک به درمان یبوست می کند

اگر جز کسانی هستی که همیشه نفخ دارن و دچار یبوست هستن بهتون پیشنهاد میدم که حتما ماساژ شکم رو امتحان کنید، چرا؟ چون ماساژ باعث ایجاد وضعیت بهتر جذب غذا و هضم در دستگاه گوارشی میشه. همچنین سرعت دفع مواد زائد رو افزایش میده. از طرفی ماساژ موجب افزایش دفع مواد زائد در تمام سطوح عملکردی بدن میشه و با تحریک تولید و‌ دفع ادرار به بدن کمک می کنه تا توکسین ها و مایعات اضافی رو دفع کنه.

توجه: این ماساژ برای خانم های باردار در سه ماه اول بارداری و افرادی که دچار عفونت در قسمت های مختلف شکم هستن ممنوع هست. در دوران قاعدگی ماساژ موضعی ممنوعیتی نداره بلکه به تسکین درد بسیار کمک میکنه.

غذاتون رو کامل بجوید تا دچار یبوست نشوید

هر لقمه غذا حداقل ۲۰ تا ۳۰ بار باید جویده بشه. از نظر خیلی افراد این یک موضوع ساده و بی ارزشه. بیماران تصور می کنن که از اهمیت جویدن مطلع هستن و پزشکان هم بدلیل سادگی موضوع و کمبود وقت از توضیح دادن اون خودداری میکنن.

بسیاری از بیماران که به دنبال داروهای خاص برای درمان بیماری های گوارشی می گردن شاید ندونن اگه یک ماه لقمه ها رو با دقت بجون، بسیاری از بیماری های گوارشی اونها و به دنبال اون سایر بیماری هاشون کاهش پیدا میکنه.

‌مزایای درست جویدن غذا

 • هضم و جذب بهتر غذا
 • کاهش وزن
 • کاهش نیاز به مصرف آب در حین غذا به دلیل ترشح بزاق کافی
 • کاهش ابتلا به بیماری های گوارشی و به دنبال آن سایر بیماری ها
 • بهبود نفخ و یبوست مزاج ‌

خاکشیر درمان یبوست هست

یکی از ملین ها خاکشیر است که همه میدونن. برای رفع یبوست یک قاشق خاکشیر در اب ولرم بریزید و پس از دو ساعت که خیس خورد، مصرف کنید. توصیه می شود زمان مصرف صبح ناشتا باشد.

افراد زیادی خاکشیر را بعنوان یک ملین و برای رفع یبوست مصرف می کنند ولی دیده شده که یبوست انها تشدید هم شده. دلیل آن این است که خاکشیر را بلافاصله پس از مخلوط شدن با اب میخورن و در این حین خاکشیر رطوبت معده و روده را به خود جذب کرده و به همین دلیل یبوست تشدید می شود

خاکشیر بعد از دو ساعت در اب ولرم و خیس خوردن خاصیت ملینی دارد.

موقع یبوست در دستشویی نمانید

موقع یبوست در دستشویی نمانید

نشستن طولانی ‌مدت در توالت از این جهت که نشستن طولانی مدت به پایین راست روده فشار می ‌آرود، منجر به بروز بیماری بواسیر می ‌شود. بواسیر یا هِموروئید به گشاد شدن رگ‌های وریدی در مجرای مقعدی می ‌گویند که به کنترل مدفوع کمک می‌ کنند.

آنها زمانی‌ که متورم یا ملتهب می‌شوند «بیمارگونه» یا همان بواسیر می ‌شوند. رگ‌ های وریدی در حالت فیزیولوژیک خود مانند بالشتکی مرکب از مجرای سیاهرگی و بافت همبند عمل می ‌کنند.

اگر به هر علتی، فشار بیش از حد به پایین راست روده (رکتوم) و ناحیه مقعدی وارد شود، به‌طور غیرطبیعی این سیاهرگ‌ ها متورم می‌ شوند. تقریباً از هر چهار بزرگسال سه نفر دچار بواسیر می‌شوند. نشستن کوتاه مدت در توالت می ‌تواند مانعی برای بروز این بیماری باشد.

صرف زمان بیش از حد در توالت، فشار شدیدی را بر مقعد وارد می کند. روی صندلی توالت، راست روده پایین تر از بقیه قسمت های باسن قرار می گیرد. در نتیجه، گرانش به رگ‌ ها فشار می ‌آورد و خون در رگ‌ ها تجمع می‌ کند. حال اگر به دلیل یبوست مجبور به زور زدن هم شوید، فشار را دو چندان می کنید. در نتیجه فقط باید به اندازه کافی روی توالت بنشینید تا اجابت مزاج داشته باشید که معمولاً چند دقیقه طول می کشد.

با پیاده‌ روی به جنگ یبوست بروید

یکی از دلایل اصلی ابتلا به یبوست، کم ‌تحرکی و ورزش نکردن است. اگر مداوم ورزش کنید، هیچ‌گاه دچار یبوست نخواهید شد.البته منظور ورزش ‌های سنگین نیست چرا که برخی از ورزش‌ ها می‌توانند باعث یبوست شوند.

بهترین فعالیت‌ های فیزیکی برای رفع یبوست، پیاده ‌روی، دوچرخه ‌سواری و حرکت ‌های تقویت ‌کننده عضلات شکم هستند. در واقع ورزش کردن و قرار گرفتن در هوای آزاد، نوعی ملین طبیعی محسوب می‌شود.

ایا داروی گیاهی برای یبوست بخورم؟

برخی از مسهل ها مثل برگ سنا و آلوئه ورا (صبر زرد) جزء دسته anthranoid laxatives می باشند و مصرف مداوم آنها نه تنها احتمال وابستگی دارویی را بالا می برد بلکه ممکن است در مصرف طولانی مدت ایجاد یبوست واکنشی نماید و یا حتی در مواردی، خطر برخی بیماری های روده از جمله کارسینوم روده را بالا ببرد.

از مصرف خودسرانه و مداوم داروهای گیاهی اجتناب نمائید

نوشیدنی مناسب برای یبوست

هر روز صبح یک لیوان آب هویج بخورید تا از استرس روحی خلاص شوید. مصرف آب هویج در درمان یبوست نیز بسیار موثر است.

مسهل یا ملین برای یبوست استفاده کنیم؟

مسهل یا ملین برای یبوست استفاده کنیم؟

ملین ها (لینت‌دهنده) در سطح روده‌ ها عمل می‌ کنند و باعث رفع یبوست می‌شوند. ولی مسهل ها( اسهال دهنده ) داروهای قوی هستند که روی اعضا و جوارح بدن تاثیر می‌ گذارند. سطح عملکرد مسهل تنها روده نیست بلکه روی مغز، مفاصل، قلب و کبد هم تاثیر م ی‌گذارد و مصرف آن نیاز به تجویز دکتر دارد.

تمام مسهل‌ ها، یبوست ایجاد می ‌کنند، زیرا پس از اسهال دوباره یبس می شوید، لذا مصرف ملین توصیه می‌ شود. ویژگی ملین‌ ها این است که می ‌توان آن را برای همه افراد از جمله کودکان، افراد مسن به کار برد. اما مسهل ‌ها را نمی‌توان به راحتی برای همه افراد به کار برد. انجیر خیسانده، آلو بخارا، تمرهندی، خاکشیر با آب گرم از جمله ملین ‌ها هستند.

 اگر بخواهیم یک ترکیب ساده معرفی کنیم که هم ملین باشد، هم خونساز باشد، هم از بین برنده یبوست، هم دافع انگل و هم سنگ شکن:

یک لیوان آبجوش+ خاکشیر، گلاب، عسل، روغن زیتون از هر کدام ۱ قاشق که صبح ناشتا خورده شود.

پرهیزات برای یبوست چیست؟

 • پرهیز از خستگی فکری و بدنی و توقف در یکجا
 • پرهیز از تند خویی و عصبانیت
 • پرهیز از خوردن غذا در زمان سیری
 • پرهیز از خوردن نان های شیرینی، گوشت مانده، قهوه، شکلات، مشروبات، کاکائو، شیر، گوشت گاو

 توصیه ها برای درمان یبوست چیست؟

 • توصیه به ورزش ملایم و منظم
 • استراحت و خواب کافی
 • توصیه به خوردن غذا در ساعات منظم
 • خوب جویدن غذا
 • توصیه به چرب کردن بخش تحتانی شکم با روغن بادام شیرین

توصیه مهم:

از آنجایی که یبوست علل متفاوتی دارد لذا همه اقسام آن را نمی توان یکسان و با داروی مشخصی درمان کرد. بدیهی است که هر نوع آن درمان ویژه ای دارد. چرا که ممکن است دارویی برای نوعی مفید و برای نوع دیگر زیان آور و سبب ادامه و شدت بیماری گردد. لذا توصیه موکد است که حتما تحت نظر پزشک باشند.

غذای مناسب برای یبوست

 • شوربای مرغ (طرز تهیه: گوشت مرغ را در آب جوشانده سپس با کمی پیاز سرخ کرده ؛با روغن و کمی نمک در آب کاملا پخته بعد به آن برنج و کمی اسفناج اضافه کرده آرام پخته شود)
 • انجیر، شربت انجیر
 • مویز
 • مغز بادام، روغن بادام شیرین
 • هویچ آب پز
 • آلو (ضمنا شربت آلو ملین خوبی است)
 • زرد تخم مرغ نیم برشت

سخن پایانی

درصورتی که از یبوست رنج می برید و با روش های خانگی خوب نمی شوید و یا موقت درمان می شوید، اما مجدد یبوست میشوید شما نیاز به درمان اصولی دارید و با تیم اندام زیبا میتوانید این مسله را رفع کنید. جهت ارتباط با ما می توانید از شماره های قرار داده شده در بالا و پایین سایت استفاده نمایید.

5/5 - (26 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *