مشکلات گوارشی بعد از خوردن شیر

خیلی ها با خوردن شیر دچار مشکلات گوارش میشند. در واقع برخی از افراد به خوردن شیر حساسیت دارند که دو تا علت میتونه داشته باشه:

  • بدنشون تحمل لاکتوز شیر را نداره .
  • به خاطر باکتری هایی که در شیر میمونه.

چطور به لاکتوز شیر واکنش نشان می دهیم؟

کسایی که به لاکتوز حساسیت دارند در واقع بعد از دوران شیرخوارگی دیگه شیر مصرف نکردن و آنزیم لاکتاز در بدن آن ها سنتز نشده و عدم تحمل لاکتوز را در بزرگسالی پیدا می کنند. در ایران حدود ۲۰ درصد افراد این مسله را دارند که به لاکتوز واکنش میدند.

مسله دوم باکتری های داخل شیر که شیر پاستوریزه باکتری ها را از بین میبرند. اما ممکنه این عمل بصورت کامل اتفاق نیفتاده باشه و شیری که خریدین بعضی باکتری ها را دارند که بدن شما بهش واکنش میده.

چطور بفهمیم کدوم علت باعث واکنش ما به شیر هست؟

چرا بعد از خوردن شیر حالم بد میشود

شیرهای بدون لاکتوز در بازار موجود هست که روش نوشته فاقد لاکتوز یا لاکتیکی. این محصولات برای کسایی هست که به لاکتوز حساسیت دارند. اگه چنین شیری خریدی و خوردی و مشکل نداشتی یعنی حساسیت به لاکتوز داری و تمام محصولاتی که لاکتوز دارن باعث میشن حالت بد بشه.

پس از این به بعد روی محصولات بخون و اگه کلمه لاکتوز دیدی اون محصول برات مناسب نیست

خوشبختانه الان انواع محصولات بدون لاکتوز هم موجود هست و دشواری دیگه نداری😁

اگه مورد اول نبودی یعنی حساسیت به لاکتوز کنسل شد. رفتی محصول بدون لاکتوز خریدی اما باز حالت بد شد. دل درد، دلپبچه، اسهال یا یبوست شدی و مشکلات گوارشی پیدا کردی، یعنی مورد دوم در مورد شما صدق میکنه.

در این حالت مارک شیری که استفاده میکنی را چک کن و از شیر های محلی اصلا استفاده نکن. بهترین گزینه برای شما شیرهای استریلیزه هست که با پاستوریزه فرق دارن. پاستوریزه باز یک تعداد باکتری میتونه زنده بمونه اما استریلیزه کلا هیچ باکتری نمیمونه. این مورد رو روی محصولات نوشته که راحت میتونی انتخاب درست داشته باشی.

تفاوت پاستوریزه با استرلیزه

  • شیر استرلیزه ماندگاری بالاتر داره چون فاقد باکتری هست.
  • بسته بندی های متفاوت تری دارند.
  • در شیر استرلیزه فویل الومینیم و لایه پلی اتیلنی و مقوا هست که باعث میشه هم ماندگار باشه هم موقع بسته بندی هم باکتری نفوذ نکنه.

اگه شیر بدون لاکتوز و یا استرلیزه پیدا نکردیم چکار کنیم؟

خیلی ها در مناطق روستایی هستن که محصولات خودشون رو استفاده میکنن مثل لبنیات محلی یا فروشگاه های محل سکونتشون این محصولات نمیارن چون فروش کمتری دارند. چند تا راهکار هست که میتونید انجام بدین.

  • اگه هدف از شیر دریافت کلسیم هست خوراکی های دیگه ای جایگزین کنید که کلسیم دارند مثل کشک یا دوغ یا ماست و… و لبنیات دیگه.
  • اصلا شیر هنگام ناشتا بودن نخورید چون احتمال علائم گوارشی خیلی بالا میره.
  • شیر کاکائو یا شیر پر چرب کمتر علائم گوارشی ایجاد میکنه.
  • هر دو مدل شیر رو امتحان کنید (شیر گرم و شیر سرد) و ببینید کدوم حالت علائم کمتری دارید.

بهترین راه پیشگیری از علائم ،مصرف مداومه تا بمرور این حساسیت و عدم تحمل لاکتوز کاهش پیدا کنه

یعنی با مقدار ها کم آروم آروم بدن را به سمت سنتز کردن لاکتوز سوق بدین.

توضیحات کاملتر برای عدم تحمل لاکتوز شیر

عدم تحمل لاکتوز شیر

شیر پرچرب خوردن راحت تر از شیر کم چرب هست. در واقع اگه شیر پر چرب بخورید کمتر علائم گوارش خواهید داشت. چون چربی شیر ،تخلیه معده را به تاخیر میندازه و در نتیجه لاکتوز موجود در شیر به مرور وارد روده میشه.

شیر کاکائو بخوری بهتره. کاکائو فعالیت آنزیم لاکتاز را افزایش میدهد، فعالیت باکتری های ایجاد کننده گاز در اثر تخمیر لاکتوز را کنترل میکند و تخلیه معده را کند میکند.

ماست بجای شیر بخور. ماست دارای باکتری های اسید لاکتیکی هست که حدود ۱۷ گرم قند لاکتوز داره اما چون لاکتو باسیلوس و استرپتوکوکوس ها را دارد به راحتی هضم و جذب میشه. ماست هایی که نیمه جامد هست دیرتر از شیر از معده خارج میشه در واقع هر چی زودتر لاکتوز به روده برسه علائم گوارشی بیشتری پیدا میکنید. ماست میوه ای هم بهتره تا ماست ساده .

چطور رژیم غذایی ام را با حساسیت به شیر پیش ببرم ؟

افرادیکه به لاکتوز حساسیت دارند یا مشکل خوردن لبنیات مثل شیر دارند، قبل از نوشتن برنامه به مشاورین رژیم آنلاین اندام زیبا شرایطتشون رو میگن و هم توضیحات کامل براشون داده میشه و جایگزین ها در برنامه اعمال میشه. جای نگرانی نیست

علت این که این مقاله بصورت عامیانه و با راهکار ها کامل و جامع براتون قرار دادیم اینه که خیلی از مراجعین ما این مسله را دارند و سوال میپرسن. در نتیجه این مقاله هم توضیح دادیم و هم راهکارهایی که مشکلات گوارش کمتری را پیدا می کنید رو بهتون گفتیم.

سوالات خود را میتونید زیر این مقاله بپرسید، خوشحال میشم اگه این مقاله براتون مفید بود نظرتون را هم برامون بزارید

دریافت اصولی ترین رژیم بدون شیر از اندام زیبا

شما می توانید با مراجعه به بخش های رژیم کاهش وزن و رژیم افزایش وزن در سایت ما و انتخاب شرایط و همچنین سن خودتان همچون بارداری، شیردهی، کودکان، بزرگسالان و… بهترین و اصولی ترین رژیم ها را از ما دریافت کنید. با یک رژیم اصولی هیچ آسیبی به بدن شما وارد نمیشه و به وزن ایده آلتون هم می رسید.

 

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *