سوالات متداول مادران شیرده

در این مقاله سوالات متداول و متفاوت مادران شیرده در خصوص این دوران رو پاسخ می دهیم. سوالاتی که خیلی از افراد نمیدونند یا براشون سوال هست. میتوانید سوالات خود را زیر این مقاله بنویسید تا پاسخ دهیم.

ایا استفاده از ضد عرق ها و دئودورانت ها در شیردهی مشکلی ندارد؟

ممنوع هست استفاده نکنید. استفاده از محصولات ضد عرق بخصوص انواع از آنها که ادعا میکنند ماندگاری بالایی دارند حاوی مقادیر بالای آلومینیوم هستند. عنصر آلومینیوم در زنان باردار از طریق جفت به جنین منتقل شده سبب آسیب مغزی جنین می‌ شود. در مادران شیرده نیز در شیرمادر ترشح شده و سبب آسیب مغزی و کم خونی در نوزاد می شود.

آیا می شه روز بعد از سزارین از محلول خاکشیر و آب جوش به‌عنوان ملین استفاده کرد؟

استفاده از محلول گفته شده بعد از دفع گاز از مقعد مجاز است. اما قبل از دفع گاز میل نشود. مصرف زیاد خاکشیر در دوران شیردهی می تواند باعث نفخ مادر و نوزاد شود. همچنین در نوشیدن محدودیت ندارید.

میخواستم بدونم خوردن باقالی توسط مادربرای نوزاد دوماهه مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

اگر نوزاد فاویسم نداشته باشد، مشکل ندارد که در غربالگری ۳ تا ۵ روزگی مشخص می شود. برای جلوگیری از نفخ از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید و با پوست سبز آن پخته و بدون پوست نازک روی آن مصرف کنید.

روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری ( دوران شیردهی) آیا ممنوع هست؟

پیشگیری از بارداری ( دوران شیردهی) آیا ممنوع هست؟

 • قرص اورژانسی: فرصت استفاده از این قرص 120 ساعت بعد از نزدیکی محافظت نشده است. اگر دوز ۰.۷۵ لوونورژسترل دو تا همزمان خورده شود، اگر ۱.۵ یک عدد کافیست و وسط غذا خورده شود.
 • قرص ال دی: 4 تا همزمان پس از نزدیکی بعد از 12 ساعت مجددا 4 تا قرص مصرف شود.
 • تری فازیک: 4 تا قرص از رنگ سفید بعد نزدیکی و بعد از 12 ساعت 4 تا قرص مجدد.
 • آیودی: تا 5 روز بعد از نزدیکی محافظت نشده کار گذاشته می شود.

برای انتخاب یک روش جلوگیری و نه اورژانسی، این قرص ها در شیردهی توصیه نمی شوند. زیرا؛ تمامی این قرص ها ترکیبی و دو هورمونی هستند. از ترکیب استروژن و پروژسترون در آنها استفاده شده. قرص های ترکیبی موجب کاهش شیرمادر می شوند. توصیه می شود از قرص های جلوگیری تک هورمونی در دوران شیردهی استفاده شود، مانند لاینسترول/مینی پیل که تنها از پروژسترون در آنها استفاده شده، مصرف کنید.

هاشور ابرو در زمان شیردهی اشکالی نداره؟

در زمان شیردهی هر گونه موادی ممکن است آلرژی و یا حساسیت برای فرزندتان ایجاد کند. در واقع امکان این که با مصرف این مواد فرزند شما دچار حساسیت و آلرژی شود خیلی زیاد است. بدلیل رقیق بودن خون مادر خیلی زود کمرنگ شده و نیاز به شارژ دارد و اینکه در صورت عفونت این عفونت به نوزاد منتقل می شود. پس بنابراین بهتر است این کار را انجام ندهید. شما می توانید هاشور ابروی خود را به برای بعد از زمان شیردهیتان بگذارید.

علائم حساسیت نوزاد:

 • تنگی نفس
 • سرفه
 • بی حالی

در حال حاضر شیرده می باشم آیا رنگ کردن موی سر ضرر و مشکلی دارد؟اگر دارد دلیلش چیست؟

در زمان بارداری و شیردهی رنگ کردن سر ممنوع نیست. ولی بدلیل تغییری که در بو و طعم شیر ایجاد می گردد و گاها باعث تیره شدن نواحی ژنیتالیا و نوک سینه در شیرخوار می گردد (به علت اثرات شبه هورمونی رنگ موها) توصیه نمی گردد. بهتر است از مش یا هایلات استفاده کنید که رنگ و مواد دکلره تماس با پوست سر ندارد.

مصرف نوشابه در بارداری،شیردهی و کودکان مجاز هست؟

مصرف نوشابه در بارداری،شیردهی و کودکان

یک قوطی نوشابه پپسی معادل یک لیوان پر از  قند هست. مصرف نوشابه در دوران بارداری باید حذف یا حداقل محدود شود. زیرا موجب ابتلا به دیابت بارداری، بی خوابی، کم آبی بدن و یبوست، جلوگیری جذب کلسیم و اختلال در استخوان سازی جنین شده و بدلیل بالا بودن کافئین آن حتی میتواند منجر به سقط شود.

مصرف نوشابه در دوران شیردهی باعث ایجاد و تشدید دردهای کولیکی و بی قراری و بی خوابی نوزاد شده و موجب کاهش کیفیت و مقدار شیرمادر می گردد.

مصرف نوشابه در کودکان زیر دوسال ممنوع است و بالای دوسال باید بسیار محدود باشد. نوشابه به وسیله قندهای ساده خود در ترشح هورمون رشد اختلال ایجاد می کند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود، رشد قدی تا حدی دچار اختلال می ‌شود. علاوه بر آن مصرف نوشابه در کودکان موجب رفتارهای تهاجمی در آنها می شود.

آیا خوردن زرد آلو وسیب برای خانمی که شیر می دهد؛ اشکال دارد؟

به طور کلی باید بگویم که اصلا مشکلی ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال باید بگویم که در برخی از مادران متفاوت است و ممکن است بعد از خوردن این مواد غذایی دچار نفخ شوند که نفخ به شیرخوار هم ممکن است سرایت کند. اما اگر مادری با خوردنشان دچار مشکل نمی شود، باید بگویم جای نگرانی نیست.

میتوان در دوران شیردهی روزه گرفت؟

با توجه به اینکه در ۶ ماه ابتدایی تولد نوزاد تمام نیازهای بدن خود را از شیرمادر تامین میکند، در این مدت روزه داری بطور کل ممنوع است و پس از ۶ ماهگی نیز توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید: راه حل های عالی برای بی اشتهایی و بدغذایی کودکان

رنگ مو طبیعی امن در طول بارداری و شیردهی ممنوع هست؟

نکات ایمنی در استفاده از حنا:

در طول بارداری امن ترین رنگ مو برای مادر رنگ موی طبیعی است و یکی از بهترین رنگ موهای طبیعی حنا است. حنا علاوه بر اینکه هیچ عوارضی ندارد موجب پرپشتی، افزایش رشد مو و لطافت هر چه بیشتر موهای شما می گردد.

اما نکاتی را باید در استفاده از این رنگ مو طبیعی رعایت کنید:

حنا را با قهوه مخلوط نکنید. علاوه بر اینکه رنگ مو را تغییر نخواهد داد و بوی وحشتناکی خواهد داشت که به طور بالقوه منجر به سردرد بدی در شما می شود. مخصوصا مادران باردار پودر گل میخک ممکن است رنگ را تیره کند، اما می تواند پوست را تحریک کند، بنابراین با احتیاط استفاده کنید. حتما از یک ماده ی اسیدی استفاده کنید مانند آب لیمو یا سرکه.

ماست را به عنوان مایع اسیدی استفاده نکنید. پروتئین با آزاد شدن رنگ مواجه خواهد شد و همچنین بر تاثیر رنگ مو اثر می گذارد. با تخم مرغ هم مخلوط نکنید. دقیقا پروتئین آن هم همان تاثیر ماست را دارد.

از آب جوش استفاده نکنید. آب جوش رنگ را تغییر می دهد و باعث می شود موهایتان رنگ نارنجی بگیر. لباس مناسب تن کنید لباسی که دیگر نمیپوشید. چون ممکنست روی آن لکه بیوفتد و پاک نشود.

چه نوع مکمل کلسیمی در دوران بارداری و شیردهی مناسب است؟

مکمل کلسیمی در دوران بارداری و شیردهی

مادران در دوران بارداری از هفته ۱۲ می بایست مکمل کلسیم مصرف کنند. همچنین مادران در دوران شیردهی ۶ ماه اول بالاخص مادرانی که بدلیل آلرژی نوزادشان به شیر یا پروتئین گاوی لبنیات را حذف کرده اند باید مکمل کلسیم مصرف کنند.

حال چه نوع قرص کلسیمی برای شما مناسب است و حداکثر جذب را در بدن خواهد داشت؟

وجود منیزیم جذب کلسیم را افزایش میدهد و نسبت منیزیم به کلسیم در مکمل ها میبایست ۱ به ۲ باشد. از آنجایی که لبنیات علاوه بر تامین کلسیم،روی(زینک) مورد نیاز بدن شما را تامین میکنند، اگر شما علاقه ای به لبنیات ندارید و یا نوزاد دچار حساسیت پروتئین گاوی دارید، باید مکمل کلسیمی مصرف کنید که حاوی روی(زینک)نیز باشد.

 پس مکمل کلسیم مناسب است که حاوی کلسیم+منیزیم+روی باشد. هنگام خرید مکمل به برچسب آن توجه کنید.

آیا میتوان قطره مولتی ویتامین و آهن را همزمان به کودک داد؟چه زمانی برای قطره خوردن مناسب است؟

قطره مولتی ویتامین و آهن بهتر است با حداقل ۵ دقیقه فاصله به کودک داده شود. آهن باید فاصله بین دو وعده شیردهی و مولتی ویتامین پس از غذا به کودک داده شود.

انجام لیزر در دوران شیردهی ممنوع است؟

خیر ولی بهتر است انجام آن به بعد از دوران شیردهی موکول شود. زیرا داروهای بی حسی مورد استفاده امکان دارد به شیرمادر وارد شود. تغییرات هورمونی زمان شیردهی ممکن است سبب پرمویی در برخی از خانم ها شود. لذا پس از دوران شیردهی تاثیر لیزر بیشتر خواهد بود. توصیه می شود که پس از 2 سالگی لیزر را شروع کنید.

بهترین زمان دادن قطره اهن؟

بهترین زمان خوراندن قطره آهن در فواصل بین شیردهی است تا با جذب آهن تداخل ایجاد نکند. برعکس، ویتامین C باعث افزایش جذب این ترکیب می ‌شود. آب‌ میوه ‌هایی مانند سیب(هشت_ماهگی) یا مرکبات(یکسالگی) یا سایر موادغذایی حاوی ویتامین C متناسب با سن کودک می‌توانند به افزایش جذب آهن کمک کنند.

مصرف شکلات در دوران شیردهی مشکل دارد؟

مصرف بیش از اندازه شکلات موجب کاهش تولید شیر مادر می شود. عوارض جانبی احتمالی شکلات در یک نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود، شامل موارد زیر است:

 • نفخ
 • استفراغ
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • بی قراری
 • بثورات پوستی (جوش های پوستی)
 • بیش فعالی
 • بیخوابی
 • امتناع از نوشیدن شیر

اگر نوزاد هیچ یک از علائم را نداشت، می توانید با خیال راحت شکلات در حد معمول مصرف کنید.

‌مصرف ماهی و غذاهای دریایی در طول بارداری؛کدام نوع غذاهای دریایی توصیه می شود؟

ماهی و غذاهای دریایی در طول بارداری

ماهی و غذاهای دریایی سرشار از امگا 3 هستند و برای سلامتی مادر و جنین بسیار مفید است و نباید به طور کلی از برنامه غذایی شما حذف شود اما کدام یک از آنها مناسبند.

ماهی های ممنوعه در طول بارداری:

 • ماهی های حاوی جیوه: تقريباً تمام ماهی ‌ها، حاوی مقادير ناچيزی از متيل جيوه می‌باشند که این مقدار ناچیز تاثیری برسلامت مادر و جنین ندارد. اما در بعضی از گونه ‌ها مقدار آن بيشتر است و درصورتی که این فلز به میزان زیاد در دوران بارداری و شیردهی مصرف شود، لطمات جدی به فرآیند رشد کودک و سیستم عصبی او وارد میکند. از جمله این صدمات کاهش هوش جنین است. از شما نمی خواهیم که کلا ماهی را کنار بگذارید. فقط برخی ماهی ها هستند که برای جنین خطرناک بوده و بهتر است آنها را بشناسید. بنابراین توصیه می شود از خوردن ماهی هایی که سطوح جیوه آنها بالا می باشد خودداری کنید شامل: خالمخالی، اره ماهی، کوسه ماهی
 • ماهی های بزرگ: ماهی های کوچک را برای مصرف انتخاب کنید. زیرا بخاطر طول عمر کمتر میزان جیوه ذخیره شده در بدن آنها کمتر است.
 • غذاهای دریایی دودی و منجمد: غذای دریایی منجمد و دودی نباید در طول بارداری مصرف شوند، چون آلوده به ویروس لیستریا می باشند.
 • ماهی های آلوده: از خوردن ماهی هایی که در رودخانه ها و دریاچه های کثیف پرورش یافته اند ، به شدت خودداری کنید.
 • صدف خام: خوردن صدف خام برای جنین بسیار خطرناک می باشد. بهتر است از خوردن صدف پخته هم خودداری کنید.

چه نوع غذای دریایی در بارداری مجاز است؟

ماهی های غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. بهتر است هفته ای دوبار از ماهی هایی مانند: قزل آلا(متوسط یا کوچک)، سالمون و میگو استفاده کنید که سطوح جیوه کمی دارند و حداکثر دوبار در هفته مصرف شود.

تیم اندام زیبا با رژیم اصولی و درست و تغذیه سالم در دوران شیردهی در کنار شماست تا به اندام دلخواهتون برسید. بدون نگرانی خوش اندام شوید.

سوالات شما در طول دوره توسط پشتیبان روزانه پاسخ داده می شود

سبزیجات در دوران شیردهی میتوان خورد؟

سبزیجات را در بارداری بخار پز یا خام بخورید تا از جذب کامل ویتامین های آن مطمئن شوید. برای جذب هر چه بیشتر ویتامین های سبزیجات آنها را نجوشانید بخار پز یا خام بخورید. پزشک ممکن است برای اطمینان از دریافت ویتامین ها از این هفته برای شما مکمل ویتامین مانند قرص مولتی پریناتال را تجویز کند. از هفته ۱۳ تا دوران شیردهی میتوانید این قرص را مصرف کنید و برای رشد و سلامت جنین بسیار مفیدست.

مصرف کرفس دوران شیردهی مناسب است؟

کرفس غنی از ویتامین C است، موجب تقویت سیستم ایمنی مادران و نوزادان آنها می شود. ویتامین C در کرفس همچنین در جذب مواد معدنی مثل آهن و کلسیم کمک می کند. این دو مواد معدنی برای رشد سالم و سلامت مادران و نوزادان مفید است. مصرف کرفس در دوران شیردهی موجب افزایش و مغذی سازی شیرمادر می شود.

هندوانه برای مادران در دوران شیردهی چگونه هست؟

قسمت وسط هندوانه که حالت پرزی و خمیری دارد به رنگ های قرمز و نارنجی است خطر بیشتری برای ایجاد واکنش های آلرژیک در نوزاد را بهمراه دارد. در نوزادان خطرناک است که با علائم بیقراری، قرمزی و بثورات پوست مشخص می شود.

آیا ریزش مو در نوزادان طبیعی است؟؟؟

بیشتر نوزادان در طول چند ماه اولیه موهای خود را از دست می دهند. علت ریزش مو کاملا فیزیولوژیک و طبیعی می باشد. نوزادان قبل از تولد دارای سطح بالایی از هورمون ها هستند که این هورمون ها پس از تولد افت شدیدی می کند و باعث می شود که مو در نوزادان در ماه های اولیه به فاز تلوژن (فاز استراحت مو) برود. این هورمون ها مشابه همان هورمون ها هستند که در دوران بارداری باعث می شود سطح بالای آن باعث شود موهای مادر به فاز آناژن (رشدمو) برود. برای همین ریزش مو در بارداری وجود ندارد و بعد بارداری بخاطر کاهش سطح هورمونی در زمان شیردهی، برای ماه ها به فاز تلوژن (فاز استراحت مو) میرود.

ریزش مو در زمان شیردهی افزایش می یابد. که با گذر چند ماه مجدد وارد فاز اناژن می شود و مجدد رشد مو در مادران شیرده افزایش می یابد. پس ریزش مو در 6 ماه اول بسیار عادی می باشد و جای نگرانی نیست. اما اگر بعد 6 ماه از زمان تولد، باز کودک در حال از دست دادن مو بود باید حتما آزمایشات تشخیصی توسط متخصص پوست یا متخصص اطفال انجام شده و نیاز به بررسی بالینی توسط پزشک می باشد.

این است که پس از گذشت ماه های اولیه (نهایت 6 ماه) موهای کودک وارد فاز اناژن (فاز رشد) شده و شروع به رشد می کند و ممکن است تا 3 سالگی  بطول بکشد. نکته مهم این است که باید نسبت به 6 ماه اول به مرور زمان تراکم مو بیشتر شود.

سخن پایانی

تلاش شد سوالات متفاوت شما پاسخ داده بشه و اگاهی خوبی برای شما مادران عزیز باشه . با اینحال می توانید در دوره های تیم اندام زیبا ثبت نام کنید و بدون نگرانی این دوران را سپری کنید. ما همراهتون هستیم تا دوران شیردهی با سلامتی و تناسب اندام سپری کنید. همچنین در صورتی که به رژیم کاهش وزن شیردهی و یا رژیم افزایش وزن شیردهی نیاز دارید می توانید از برنامه های غذایی اصولی و تخصصی ما بهره مند شوید.

5/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *