مفهوم گرسنگی و راهکارهای کاهش اشتها

در این مقاله مفهوم گرسنگی را میخواهیم توضیح بدیم و راهکارهایی برای کاهش حس گرسنگی و اشتها. در ابتدا لازم بدونیم که:

  • گرسنگی چیست؟
  • چند مدل گرسنگی داریم؟
  • کی حس گرسنگی مون واقعی هست؟
  • کی حس گرسنگی ما کاذب است؟
  • و…

 انواع گرسنگی

در واقع ما دو مدل گرسنگی داریم :

  • گرسنگی فیزیکیکال یا همون فیزیکی
  • گرسنگی سایکولوژیکال یا روانی

 گرسنگی فیزیکی موقعی هست که معده شما خالیه، مغز سیگنال گرسنگی میفرسته و شکمتون شروع به صدا میکنه. گرسنگی فیزیکی حسی هست که شروع میشه کم کم زیاد میشه، مربوط به ماده غذایی خاصی هم نیست.

در زمان گرسنگی فیزیکی هر چیزی بخوری باز هم خدا را شکر می کنی، لازم نیست همون لحظه غذا بخوری، میتونی یکم صبر کنی و چند دقیقه بعد شروع کنید. زمانی که غذا خوردن تمام میشه یه حس رضایت داری و حس گناه بهت دست نمیده.

گرسنگی روانی، گرسنگی هست که شما غذا خوردی سیر هستی ولی یک دفعه گرسنت میشه. فقط هم خوردن یک ماده غذایی میتونه راضیت کنه. کلا گرسنگی روانی بیشتر برمیگرده به زمانی که ما در شرایط احساسی هستیم و احساس خاصی روی ما غالب هست، مثل خستگی، استرس، ناراحتی، تنهایی.

شما به خاطر این احساسات گرسنت میشه و سریع می خوای یه نوع ماده غذایی خاص را بخوری که این ماده غذایی معمولاً بستنی، شکلات و تنقلات است. خیلی سریع هم میخوای این غذا رو بخوری، وقتی هم که غذا خوردی، گاهی فکر می کنی من چرا اصلا این غذا خوردم، و حس گناه پیدا می کنی.

الان فرق گرسنگی واقعی و غیر واقعی را فکر می ‌کنم متوجه شدین. از این به بعد خیلی راحت میتونین تشخیص بدین که چه مواقعی گرسنگیتون واقعی هست و چه مواقعی گرسنگی شما کاذب. الانکه فرقش متوجه شدین حالا لازم بدونی چکار کنی اشتهات کمتر بشه

راهکارهای کاهش اشتها برای لاغری

راهکارهای کاهش اشتها برای لاغری

۱-مصرف پروتین کافی باعث کاهش اشتها میشه

پروتئین باعث افزایش احساس سیری در افراد می شود و از طرفی سطح هورمون های گرسنگی را کاهش می دهد. اگر در یک ماده غذایی پروتئین کافی بخوری ناخودآگاه در وعده های بعدی کمتر غذا می خورید.

پروتئین ها فقط منظور مرغ و گوشت و پروتئین های حیوانی نیستند بلکه پروتئین های گیاهی مثل لوبیا هم میتونن این کار را انجام بدهند و اشتهاتونو کم کنند.

۲-مصرف فیبر برای کاهش اشتها

فیبر باعث آزادسازی هورمون های سیری می شود و زمان عبور ماده غذایی از لوله گوارش را کمتر می کند. هر چقدر فیبر ماده غذایی بیشتر باشد در معده بیشتر می ماند و حس سیری بیشتری ایجاد می کند.

فیبرهای ویسکوز مثل لوبیا و نخود و عدس حس سیری ایجاد می کنند. مصرف فیبرها علی الخصوص فیبرهای ویسکوز اهمیت دارد. به صورتی که طبق تحقیقاتی که انجام شده ۳۱درصد بیشتر از بقیه فیبرها احساس سیری ایجاد می کنند. تو صیه می‌شود در برنامه غذایی روزانه خود از فیبرها استفاده کنید.

۳- مصرف مایعات کافی باعث کاهش اشتها می شود

مصرف آب و مایعات کمک به کاهش اشتها می کنند. افرادی که بلافاصله قبل از غذا دو لیوان آب می خورند میزان مصرف غذاهاشون در وعده ها ۲۲ درصد کمتر می شود. آب زود دفع می شود، هرچه فاصله آب خوردن با غذا خوردن کمتر باشد، بیشتر احساس سیری می کنید.

البته برای همه یکسان نیست. بهتر است این روش را امتحان کنید که ببینید آیا برای شما هم باعث کاهش اشتها میشود یا نه؟

۴-غذاهای جامد بخورید تا اشتها  کم شود

در رژیم لاغری و کاهش وزن مواد جامد قرار بدهید. مثلاً سوپ احساس سیری نمی دهد. سوپ ماده غذایی کامل هست که در آن همه چیز وجود دارد، اما ما بعد از خوردن آن احساس سیری نمی کنیم و اصولاً افراد خیلی سریع گرسنه می شوند.

تحقیقات به این نتیجه رسیدن غذاهای جامد نسبت به غذاهای مایع بیشتر احساس سیری می دهند. در نتیجه از غذاهای جامد بیشتر استفاده کنید.

۵- با ذهن متمرکز غذا بخورد تا لاغر شوید

با ذهن متمرکز غذا بخورد تا لاغر شوید

یکی از وظایف ما این است که به مغز و ذهنمان کمک کنیم که آیا گرسنه هستیم یا نه. تصور کنید، تند تند غذا می‌خورید، روبه روی تلویزیون غذا می‌خورید، در حال حرف زدن با بقیه غذا می‌خورید در حال کار با گوشی تلفن همراه غذا میخورید، همه اینها باعث میشود تمرکز شما از روی غذا برداشته شود. نتوانید به مغزمتان سیگنال بفرستید که آیا واقعا گرسنه هستیم یا نه.

۶-برای کاهش اشتها آرام غذا بخوریم

در تحقیقات گفته شده افرادی که تند تند غذا می خورند، هم لقمه های بزرگتری برمیدارند، هم کالری بیشتری دریافت می کنند. آرام غذا خوردن همراه است با آرام جویدن غذا هر چقدر که بهتر غذا را بجوید احساس سیری بیشتری می کنید.

بیشتر بخوانید: چرا تغذیه مهم هست؟

سوالات متداول

غذا میبینم اشتهام زیاد میشه چرا؟

سوال مهمی که پرسیده میشه.

  • تا حالا شده غذا ببینید و با دیدن آن غذا گرسنه بشید‌؟
  • در زمانی که حس سیری دارید با دیدن غذا گرسنه میشید؟

بله این اتفاق می ‌افتد. دیدن غذا باعث افزایش حس گرسنگی میشه و ترشح هورمون گرلین که همون هورمون گرسنگی هست میشه. هورمون گرسنگی یا هورمون گرلین روی اشتهای شما تاثیر میزاره.

علت این موضوع این هست که در گذشته انسان هایی که زندگی می کردند برای به دست آوردن غذا زمان طولانی به دنبال شکار بودند و وقتی که غذا را به دست می آوردند تا می تونستن غذا می ‌خوردند، چون پیدا کردن غذای مجدد طول می کشید و سخت بود.

هورمون گرسنگی بهشون کمک می کرد که وقتی غذا رو میبینن بتونن مقدار زیادی غذا بخورن و در واقع همزمان اشتها شون بیشتر بشه. الان با گذشت سال‌ها و تغییر زندگی انسان ها هنوز هم هورمون گرلین با دیدن غذا ترشح می شود و باعث افزایش اشتها می گردد.

آیا رنگ ها باعث افزایش اشتها یا کاهش آن می شوند؟

آیا رنگ ها باعث افزایش اشتها یا کاهش آن می شوند؟

سوال پرتکراری که در مورد رنگ ها مطرح می شود این هست که چه رنگی استفاده کنیم که اشتهامون کم بشه و آیا اصلاً واقعی هست؟ تا حالا دقت کردین مک دونات چه رنگی هست؟ یا بسته بندی و مغازه های فست فودها چه رنگ هایی هستند؟

رنگ قالب مغازه ها و بسته بندی های فست فودها رنگ قرمز و در کنارش رنگ زرد و نارنجی هست. این موضوع اتفاقی نیست که تمام فست فودها این مدل باشند. قرمز مستقیم با احساسات در ارتباط است و رنگ زرد و نارنجی باعث افزایش حس گرسنگی می شود.

زمانی که در چنین فضایی با چنین رنگ هایی غذا می خورید هم بیشتر گرسنه می شوید هم بیشتر غذا می خورید.

آیا رنگ بشقاب باعث کاهش و افزایش اشتها میشه؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده زمانی که تضاد زیادی بین رنگ بشقاب با رنگ غذا باشه، اشتها کمتر میشه و زمانی که رنگ این دو به هم نزدیک باشند اشتها بیشتر میشه. همانطور که محیط قرمز اشتها را بیشتر میکنه، خوردن غذا در ظرف قرمز هم اشتها رو بیشتر میکنه.

رنگ آبی اشتها را تغییر نمی دهد بلکه اشتها را کم میکنه علت آن این است که شما چند تا غذا با رنگ آبی می شناسید؟ و چندتا غذا با رنگی نارنجی و قرمز و زرد؟ خیلی غذاهای کمی هستند که رنگ آبی باشند مغز ما هم توجه کمتر به این رنگ می کند برای همین بشقاب های با رنگ آبی اشتها را  کم میکنه.

آیا نور هم تاثیر بر اشتها دارد؟

بله خوردن غذا زیر نور طبیعی تا خوردن غذا زیر نور چراغ و نور مصنوعی، باعث افزایش اشتها میشود. در واقع نور طبیعی اشتها را بیشتر میکند و نور زیاد هم باعث افزایش اشتها می گردد. جالب تر اینکه هرچقدر صدای آهنگ ها بلندتر باشد، اشتهای شما بیشتر می شود.

برای همین در محیط‌های فست فود و رستوران ها، موسیقی با صدای بلند و همچنین رنگ های قرمز زرد نارنجی را بیشتر می بینید و نور زیادی و چراغ های زیادی وجود دارد.

رنگ خود غذا هم، اشتها را کم یا زیاد میکنه؟

رنگ خود غذا هم، اشتها را کم یا زیاد میکنه؟

بله در واقع همان طور که ما غذاهایی با رنگ سبز میبینیم، احساس سالم بودن، گیاهی بودن، ارگانیک بودن می کنیم، رنگ خود غذا هم تاثیر بر اشتهای شما دارد.

آیا دمای محیط باعث افزایش و کاهش اشتها میشه؟

جالب بدونید که آب و هوای سرد باعث افزایش اشتها و آب و هوای گرم باعث کمتر غذا خوردن می شود. این هم برمی گردد به گذشته ما، که در فصل های سرما، غذای بیشتری می خوردن، چون پیدا کردن غذا هم سخت ‌تر بود.

 آیا اشخاص موثر هستند برای خوراک و اشتهای ما؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده شما با فردی که غذا می خورید، اگر غذای ناسالم ای را انتخاب کند شما هم تمایل پیدا می‌کنید که آن غذا را بخورید. یا فردی که تند تند غذا می خورد باعث می شود که شما هم سریعتر غذا بخورید. پس مهم هست با چه افرادی غذا می خورید زیرا بر اشتهای شما تاثیر می گذارند.

نکته جالب تر اینکه زمانی که شما رستوران می روید یا خرید می کنید اگر هزینه آن را نقداً پرداخت کنید بهتر و سالم تر انتخاب می کنید تا اینکه با کارت بانکی آن را پرداخت کنید.

کلام آخر…

ما در این مقاله به شما راه کارهایی برای کاهش اشتها معرفی کردیم. در تیم رژیم آنلاین اندام زیبا مشاوران ما تمامی این موارد را در رژیم شما در نظر گرفته و همچنین به شما گوشزد می کنند.

بستگی دارد که شما در چه وزنی هستید و می خواهید چاق شوید و یا لاغر. مشاوران مربوطه ما در هر کدام از دوره های لاغری یا چاقی نکاتی به شما می گویند که با آنها شما بهتر و بیشتر در رژیم خود پیشرفت کنید. جهت ارتباط با کارشناسان ما از شماره هایی که در پایین و بالای سایت ما قرار دارد استفاده کنید.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *