هفت باور اشتباه تغذیه و رژیم

در این مقاله ما هفت باور اشتباه تغذیه و رژیم را برای شما توضیح خواهیم داد. در واقع ما در مورد تغذیه باورهایی داریم که ریشه علمی نداره و باورهای نادرستی هست که روی ذهن ما جا گرفته و این باورهای نادرست خیلی مواقع بدون تحقیق هست که فقط باعث جبهه گیری هایی میشه، که بهش میگیم تعصب.

با خوندن این مقاله ممکنه بگید چی میگی، اشتباه هست. اما اگه تعصب را بذاری کنار، از نظر علمی تحقیق کنید، می‌بینید که حرفم درسته، هدف این جاست که بعضی باورهای درست را بتونیم براتون بگیم و کمک بدیم که این باورهای اشتباه اصلاح بشه.

مطالب غیر علمی خیلی بیشتر بازدید داره که الان شایع شده،پس بهتره حداقل، قبل از اینکه موضوعی را باور کنید در موردش تحقیق کنید.

باور اشتباه تغذیه اول: آب سرد باعث کبد چرب می شود؟؟؟

در واقع سوال خیلی از مراجعین هست که آیا نوشیدن آب سرد باعث کبد چرب می شود؟ باید جواب بهتون بدم که برعکس تمام دانسته هاتون، آب سرد باعث کبد چرب نمیشه.

مثالی که میزنن برای اینکه این موضوع رو توضیح بدن این هست که دوغ در مشک میریزن هم میزنند و بعد یخ اضافه می کنند که به کره تبدیل بشه. فرضیه این هست معده در مجاورت کبد هست، وقتی ما آب سرد بخوریم باعث بستن چربی در کبد می شود.چرا این فرضیه اشتباه هست؟

مقایسه بدن که سیستم هوشمندی دارد با چنین چیزی کاملاً اشتباه است. از نظر علمی معده ما از چند لایه تشکیل شده است که در واقع ورود سرما به اندام های مجاور غیر ممکن است. تا الان هیچ تحقیقی این موضوع را ثابت نکرده و در واقع خوردن آب سرد را هم ما توصیه نمی کنیم، اما این باور هم درست نیست.

تا الان تحقیقاتی که انجام شده کلا ثابت میکنه آب یخ باعث کبد چرب نمیشه. حالا شاید آینده بتونم تحقیق جامع‌تری برای این موضوع انجام بدن. از دلایل کبد چرب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاقی و اضافه وزن
  • کم تحرکی
  • چربی خون
  • دیابت
  • مصرف زیاد کربوهیدرات های ساده مثل کیک. اصولا شخص مثلاً تنقلات ناسالم و غذاهای چرب زیادی می خورد و این موضوع را نمی بیند که اینها علت کبد چرب هستند فقط میگه آب یخ نباید بخورم.

پس بجای باورهای اشتباه، تغذیه اصولی در پیش بگیرید که هیچوقت دچار کبد چرب نشوید.

باور اشتباه دوم: خوردن آب بین غذا

خوردن آب بین غذا

باور اشتباه تغذیه، خوردن آب با غذا باعث رقیق شدن اسید معده میشود و هضم غذا را دچار اختلال می کند. خیر این اتفاق نمی افتد.

سیستم گوارش ما بسیار هوشمند هست و معده ما ترشحات خودش رو با غذا تطبیق می‌ دهد. سرعت خروج آب از معده سریعتر از غذاها هستند و معمولاً اختلالی در هضم ایجاد نمی کند. مثلاً بین غذا آب بخورید این آب زمان زیادی در معده شما نمی ماند و زودتر خارج می شود.

این باور اگر درست بود کلا ما با خوردن غذاهایی مثل سوپ و آش و غذاهای آبکی باید دچار مشکلات هضم می شدیم. اصولاً یک یا دو لیوان خوردن آب بین غذا باعث کاهش اشتها می شود و از پرخوری جلوگیری می کند.

نکته مهم: کسانی که رفلاکس معده دارند یا مشکلات هضم دارند، بهتر است همراه غذا آب نخورد.

برای کودکان کلاً خوردن آب در بین غذا توصیه نمیشود، چون غذاها را نجویده، پایین می دهند و آن آب حین غذا مشکلی ایجاد نمی کند.

بیشتر بخوانید: کره بادام زمینی چاق میکنه یا لاغر؟

باور اشتباه تغذیه سوم: آب میخورم چاق میشم

من غذا خیلی کم میخورم ولی چرا وزنم کم نمیشه یا من آب هم میخورم چاق میشم…

چیزی که مهم هست میزان انرژی دریافتی روزانه ما هست که در دو وعده یا وعده های بیشتر میخوریم. اگر بیشتر از نیاز بدن ما، غذا به بدن بدهیم چاق می شویم. عادت های اشتباهی که باعث میشود، حس نکنیم خوراکی خوردیم مثل با حجم زیاد چایی همراه آن قند و خرما و غیره می خوریم و احساس میکنیم که چیز خاصی نخوردیم اما در انتهای روز شما تعداد زیادی قند با چای خوردید.

حتی خیلی‌ ها، خرما و عسل را، جایگزین قند می کنند و چه بسا همان را هم زیاد میخورند و فکر می ‌کنند چون سالم هست پس اشکال ندارد. موقع غذا پختن به غذا ناخنک می زنند و غذا را ریز ریز می خورند که اصلاً متوجه این مورد نمی شوند.

عصر هنگام، یک تکه شکلات می خورند و اصلاً غذا حسابش نمی کنند. خیلی چیزها را اصلا حساب نمی کنند و فقط و وعده های اصلی را محاسبه می کنند. در صورتی که همین ریزه خواری ها می توانند کالری زیادی داشته باشند، مثلاً هر بیسکویت ساقه طلایی ۵۵ کالری دارد که معمولاً شخص به اسم رژیمی بودن چند تا می خورد.

در این باور اشتباه تغذیه و رژیم، شام را حذف می ‌کنند و به جای آن میوه می خورند و وقتی مقدار میوه را محاسبه می کنیم کالری آن از شام حتی بیشتر هم می شود. نوشابه های بدون قند و رژیمی که کالری ندارد هم باعث اشتها می شود و در واقع کالری ندارد اما باعث ریزه خواری بیشتر می شود. همین عوامل باعث می شود که کلا لاغر نشوید.

میتوانید با دوره ‌های برنامه غذایی تیم اندام زیبا همراه بشید تا این ریزه خواری ها را راحت حذف کنید. پشتیبانی دارد که همراه شما می شود و گزارش خوراک خود را هرشب به پشتیبان می دهید تا از این ریز خواری ها جلوگیری شود. در واقع کمک بزرگی به شما می شود که عادت های اشتباه تان را اصلاح کنید و در نتیجه وزن خوبی کم کنید.

 در صورتی که تمایل داشتین میتوانید از همراهی تیم اندام زیبا بهره ببرید، خوشحال میشیم بتوانیم کمکی برای رسیدن شما به اندام دلخواه تان داشته باشیم

باور اشتباه چهارم: مواد غذایی جایگزین آهن

مواد غذایی جایگزین آهن

شیره توت، خرما، انگور و غیره جایگزین آهن می شوند؟ هر ۱۰۰ گرم، معادل یک قاشق شیره، یک دهم آهن دارد که نسبت به سایر منابع آهن عدد کمی به حساب می ‌آید. مثلاً یک فنجان عدس پخته، ۶/۵ گرم آهن دارد که مقدار قابل توجهی هست.

آهن شیره انگور گیاهی و غیر اهم هست که جذب پایینی دارد. یک فرد بزرگسال در روز ۱۸ میلی گرم آهن می خواهد که اگر کم خونی نداشته باشد. مصرف زیاد شیره باعث افزایش قند خون در بدن می شود و شما را مستعد دیابت نوع دوم می کند.

گوشت جگر و غیره منابع دیگری از آهن هستند. اگر کمبود آهن دارید باید قرص آهن بخوریم چون با غذاها تأمین نمی ‌شود و یک فردی که کم خونی دارد ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم به آهن نیاز دارد.

باور اشتباه تغذیه پنجم: من شام یا ناهار نمیخورم که لاغر بشوم

اصولاً پس از بررسی این افراد متوجه می شویم به جای وعده ای که حذف شده، ریزه‌ خواری های ناسالم داشتند یا میوه ای استفاده کردند که حتی میزان کالری آن بیشتر از وعده ناهار و شام می شود.

پس این باور اشتباه را بذارید کنار و وعده هاتون را حذف نکنید بلکه غذاها را به اندازه بخورید

در صورتی که نمی دانید اندازه مناسب خوراک شما چقدر باید باشد می توانید از مشاوره رایگان ما استفاده کنید. جهت مشاوره رایگان به شماره های پایین سایت پیام دهید.

باور اشتباه ششم: حذف کربوهیدرات ها

برنج و نان را حذف میکنید که لاغر بشوید؟ در واقع وقتی شما رژیم می گیرید و یک گروه غذایی را حذف می کنید آن گروه غذایی برای بدن شما نیاز بوده و بعد با حذف آن دچار ریزش مو و مشکلات دیگر می شوید.

رژیم غذایی اصولی و متعادل رژیمی هست که تمام چرخه غذایی را در بر گیرد و تمام نیازهای بدن را تامین کند. رژیم های سر از خود که با حذف چرخه غذایی سبب لاغری میشود، عوارضی دارد که ارزش امتحان کردن ندارد. مثل ریزش مو، شکنندگی ناخن و شل شدن پوست و غیره.

باور اشتباه هفتم: برای رژیم باید گرسنگی بکشیم

رژیم همراه با گرسنگی هست

باور اشتباهی هست که خیلی ها دارند و در واقع فکر می ‌کنند وقتی رژیم می‌ گیرند باید غذا نخورند و گرسنه بماند برای همین اصلا رژیم شروع نمی کنند. رژیم اصولی، رژیمی هست که با تغذیه درست نیاز بدن تامین شود و احساس سیری به شما بدهد.

در حقیقت، وقتی شما رژیم اصولی و درستی داشته باشید با دریافت پروتئین ها، فیبرهای مورد نیاز بدن، احساس سیری پیدا کرده و گرسنه نمی ماند در کنارش هم لاغر می شوید.

سخن آخر…

در این مقاله ما به شما هفت باور اشتباه تعذیه را توضیح دادیم. توجه داشته باشید که بسیاری از رژیم های کاهش وزن و رژیم های افزایش وزن که به صورت سرخود و بدون برنامه توسط یک فرد متخصص گرفته می شود، می تواند با این باورهای اشتباه به بدن شما آسیب وارد کند.

ما در تیم اندام زیبا با ارائه دوره های رژیم مناسب برای سنین و شرایط جسمی مختلف، به شما کمک می کنیم اصولی ترین برنامه غذایی را داشته باشید.

5/5 - (34 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *