نکات طلایی برای رژیم افزایش وزن

لاغر بودن مسئله ای هست که خیلی از افراد درگیر آن هستند و از اینکه کمبود وزن دارند ناراحت می باشند. اگر فکر می کنید لاغر هستید و به دنبال راه های مختلف برای افزایش وزن سالم بوده اید و حتی همچنان هستید، این مقاله را تا اخر بخونید.

 یکی از بزرگترین دغدغه های افراد لاغر این هست چکار کنند تا وزنشان اضافه شود. حتی ممکن است بعضی از آنها به چند کیلو وزن اضافه تر قانع باشند. خیلی ها فکر میکنن ، افزایش وزن آسان تر از کاهش وزن هست. فکر می کنند که افراد لاغر با غذا خوردن میتونند چاق بشند و به اندام ایده آلشون برسند.

اما واقعیت این است که چاق شدن هم مثل لاغر شدن برای افراد لاغر راحت نیست. چون هم اشتها برای غذا خوردن ندارند هم اگه اشتها داشته باشند و بخورند جذب نمی کنند و جذب پایینی دارند. در ادامه ما نکات مهم و موثری را برای شما آورده ایم که با رعایت انها می توانید تاثیرات خوبی را مشاهده کنید.

نکات مهم که برای چاق شدن و در رژیم افزایش وزن باید رعایت کنید

وقتش شده برای چاق شدن شروع کنید و وزن بگیرید. دونستن نکات زیر کمکتون میکنه در این مسیر موفق باشید.

نکته اول: حذف وعده و یا تغییر ساعت غذا خوردن نداشته باشید

حذف وعده و یا تغییر ساعت غذا خوردن نداشته باشید

یکی از مهمترین موارد این است که وعده های غذاییتون را حذف نکنید. مسله افراد لاغر این هست که زمان های غذا خوردن را تغییر می دهند و یا از دست می دهند. مثلا شخصی بخاطر اینکه صبح بیشتر بخوابد وعده صبحانه را از دست می دهد. یا بیرون میره وقتی بر میگرده خسته است شام نخورده می خوابد.

موقع ناهار کار براش اولویت هست و بقیه برای ناهار و استراحت رفتن و این شخص هنوز داره کار میکنه. پس زمان های غذا خوردن را با بهانه های مختلف از دست ندهید. این مورد مهم است. سعی کنید نظم و برنامه برای این مورد داشته باشید.

نکته دوم: فاصله غذاها و خوراک ها را متناسب بگذارید

نه خیلی نزدیک به هم، نه خیلی با فاصله، از یک تا سه ساعت بیشتر یا کمتر نشه. ریز ریز خوردن باعث مشکلات گوارش میشه. بیش از حد فاصله گذاشتن باعث لاغرتر شدنتون میشه. پس فاصله های غذایی را متعادل و متناسب بگذارید. در دوره های دکتر چاقشو رژیم غذایی آنلاین مجموعه ما زمان بندی را نسبت به شرایط کاریتون تنظیم می کنیم و افراد شاغل که شیفت شب دارند هم می تونند راحت برنامه غذایی اصولی داشته باشند.

نکته سوم: ترکیب غذاها بدون علم ممنوع

وقتی از چند خوراک همزمان استفاده می کنید باعث مشکلات گوارش میشه و اشتهاتون از دست میره. حتی ممکنه حالت تهوع بگیرید و همون مقدار خورده شده را هم بالا بیارید. پس ترکیب کردن کمکی به چاق شدن نمیکنه، مگر خوراک های سازگار با هم یا اسموتی و معجون هایی که دستور غذایی دارد، سر از خود ترکیب نکنید. مثلا شیر با تخم مرغ سازگار نیست صبحانه تخم مرغ بخورید و بعد شیر احتمالا حالت تهوع پیدا می کنید و اذیت میشید.

نکته چهارم: به غذاها تنوع بدین

تنوع غذایی برای افزایش وزن

تنوع در انتخاب وعده ها باعث تحریک اشتها می شود و اینکه غذاهای تکراری بخورید باعث بی میلی میشه. برای مثال ناهار و شام یک مدل یا تکرار ناهار از غذای مانده شب قبل. بهتره غذاها تازه و متنوع باشه، پس تنوع در انتخاب غذایی فراموش نشه.

نکته پنجم: غذاهای مفید اما کم حجم بخورید

میوه خیلی مفیده و ویتامین داره و خواص بسیاری برای سلامت شما دارد، در نتیجه خوردن میوه در رژیم غذایی افزایش وزن توصیه می شود. حال اگه شما همین میوه را خشک کنید حجم ان کم میشه اما خواصش را دارد. پس بهتره اگه اشتهاتون کم هست و زود سیر می شوید خوراک های کم حجم و مفید انتخاب کنید.

نکته ششم: غذاها را میکس کنید

غذاهای مایع به اندازه غذاهای جامد سیر کننده نیستند. پس برای افزایش وزن بهتر است از این غذاهای میکس شده استفاده کنید، مثل:

 • آب میوه (بهتره طبیعی باشه)
 • شیر (اگه به ان حساسیت دارید مقاله “اگه شیر بهت نمیسازه” رو که در سایت آپلود شده بخونید)
 • اسموتی (روش درست کردن اسموتی در پیج اینستاگرام ما chaghshoo@ هست)

نکته هفتم: ورزش میکنی و چاق نمیشی؟

چرا با وجود ورزش چاق نمیشید

تغذیه درست اولویت برای چاق شدن دارد. در نتیجه ورزش می كنيد اما تغییری در خود نمی بینید، تنها مشكل در دریافت درست مواد غذایی است. خوراک کنار ورزش برای ورزشکاران نیازه و اگه فعالیت روزانه بالایی دارید تغذیه اصولی برای چاق شدن لازم هست. با زیاد خوردن جبران نیاز بدنتون نمیشه که اگه جز افرادی هستید که فعالیت زیاد دارید، تغذیه کنار ورزش و رژیم غذایی اصولی از متخصص تغذیه تهیه کنید.

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی به شماره ٠۹٠۵۶٠۳۳۲۷۷ پیام دهید

نکته هشت: پروتین رو فراموش نکنید

پروتئين اصلی ترين ماده سازنده بافت عضله و مهمترين ماده غذايی در بالا بردن وزن است. نیاز هست در رژیم افزایش وزن هميشه مقدار مشخصی چربی و كربوهيدرات ها دريافت کنید. تنوع غذایی کمک میکنه تا دریافتی متنوعی داشته باشید.

نکته نهم: با ورزش غذا بخور

بعد از تمرين های ورزشی ، سطح مواد مغذی شما كم میشه، به همین دلیل يک وعده غذايی مناسب، بعد از تمرين بسیار مفید است و مهمترين وعده غذايی برای كسی كه قصد افزايش وزن دارد، به شمار می رود. وعده ورزشی را بین ورزش و بعد از ورزش باید بخورید تا بتونید مواد مغذی بدست بیارید.

نکته دهم: به تدریج حجم خوراک را بیشتر کنید

برای افزایش وزن نیاز هست دریافتی خوراک شما بهتر بشه در نتیجه به مرور با افزایش حجم میتونید کمک به افزایش وزن کنید.  با مرور زمان و به تدریج حجم خوراک را بهتر کنید.

غذاهای مفید برای وزن گرفتن در رژیم افزایش وزن

غذاهای مفید برای وزن گرفتن در رژیم افزایش وزن

 • برنج: برنج راحت تر هضم میشه و وقتی اشتها کم هست گزینه مناسب تری از نان هست. پس بجای انتخاب غذاهای نانی غذاهای برنجی انتخاب کنید.
 • کره بادام زمینی: هم طعم خوب و هم ارزش غذایی خوبی دارد که در اسموتی و معجون ها هم قابل استفاده هست.
 • موز: موز حاوی مقداری فیبر، پتاسیم و قند است و به همین دلیل به عنوان یک میان وعده خوبی به شمار می آید.
 • ماهی: ماهی سرشار از پروتئین های سالم و روغن های ضروری است. اگر از انواع کنسرو آنها استفاده کنید آماده کردنش بسیار آسان است و در بسیاری از غذاها به کار می آید. راحت و اسان از ماهی به عنوان غذا یا میان وعده می تونید استفاده کنید.
 • شیر: شیر گزینه خوبی هست اگه حساسیت دارید یا لاکتوز ان را نمیتونید تحمل کنید جایگزین های آن را استفاده کنید، مثل شیر سویا و بادام.
 • تخم مرغ: تخم مرغ ها غذایی عالی و سالم برای چاق شدن هستند، چون ارزان، در دسترس، و پر استفاده می باشند. می توانید آنها را در بسیاری از غذاها استفاده کنید. یک عدد تخم مرغ حدود 75 کالری، 5 گرم چربی و حدود 6 گرم پروتئین دارد. در رژیم غذایی تون از ان برای وزن گرفتن میتونید استفاده کنید.
 • اجیل ها: سرشار از مواد مغذی هستند که برای چاق شدن انتخاب خوبی به حساب می ایند. می تونید انها را میکس و پودر کنید در معجون و شیر موز بریزید.
 • پنیر: کلا لبنیات بصورت روزانه نیاز هست که پنیر هم گزینه ای برای انتخاب لبنیات می باشد.
 • دانه سویا: منبع پروتین که ارزانتر از گوشت هست. برای میان وعده انتخاب خوبیه.
 • میوه و سبزیجات: خواص میوه و سبزیجات رو بارها شنیده اید و استفاده روزانه از میوه و سبزیجات بسیار توصیه می شود.

کلام آخر..

حتما نکات بالا رو رعایت کنید که بتونید نتیجه خوبی ببینید. ما در اندام زیبا بهترین و اصولی ترین رژیم های کاهش و افزایش وزن رو برای شما در نظر گرفتیم. در رژیم های ما تمام این نکات رعایت میشه و به شما هم اطلاع رسانی میشه. برای ما این مورد که شما رژیم اصولی و صحیحی بدون آسیب زدن به بدنتون داشه باشید بسیار مهمه. به همین خاطر از هیچ قرص و دارویی استفاده نمی کنیم. در ادامه چند نکته کوچک دیگه هم واستون قرار دادیم که میتونه کمک کننده باشد.

 • اولویتتون چاق شدن باشه.
 • در هر شرایطی غذا خوردن را اولویت قرار بدین، سرکار یا تفریح تفاوتی ندارد.
 • غذاهای سالم انتخاب کنید تا باعث چاقی شکمی و بدفرم چاق شدنتون نشه.
 • کم کم حجم غذای خود را بیشتر کنید.
 • ادویه ها و چاشنی ها خوش عطر برای غذاها استفاده کنید.

جهت مشاوره و دریافت رژیم افزایش وزن از تیم تخصصی اندام زیبا به شماره 09056033277 پیام بدهید.

5/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *