ایا لاغری ارثی و ژنتیکی هست؟

سوالی که بارها پرسیده می شود، من چاق نمیشوم ژنتیکی لاغر هستم چکار کنم؟ ایا لاغری من ارثی هست؟ پدر و مادر و خانواده من لاغر هستند، من هم لاغر هستم همه میگن ژنتیکی لاغری است و چاق نمیشی، ایا راه حلی برای لاغری ژنتیکی هست؟

جواب تمام سوالات شما در این مقاله هست تا انتها بخونید

ایا چاقی و لاغری ژنتیکی هست؟

خیر. ژن ها مثل ژن رنگ پوست یا چشم غیر قابل تغییر هستند. ژن ها را نمی توانیم تغییر دهیم چون داخل سلول های بدن می باشند و از اجداد و نیاکان به ما منتقل شده‌ است. پس از آنجا که چاقی و لاغری تغییرپذیر است، هیچکدام ژن محسوب نمی‌ شوند.

چرا همه اعضای خانواده ام لاغر هستند؟

وقتی شما بدنیا می ایید پدر و مادر شما الگوی رفتاری شما هستند و با بزرگ شدن شما، سبک غذایی خانواده را ادامه می دهید. در واقع شما رفتارهای خانواده را انجام می دهید، در نتیجه کل خانواده لاغر هستید.

بارها مراجعینی داشتیم با این دیدگاه که من ژنتیکی لاغرم و چاق نمیشم. وقتی دوره های رژیم آنلاین اندام زیبا را ثبت نام کردند هم وزن گرفتند هم متوجه اشتباهات تغذیه ای شدند. بطور مثال خانواده غذاهایی می پزد و علاقمند هستند که چندان چاق کننده نیستند، مثل خورشت کدو.

میوه هایی انتخاب میکنند که چاق نمی کنند مثل خیار. صبحانه غالب این خانواده پنیر هست که وزن چندانی نمی دهد. در دوره های رژیم افزایش وزن شما با انواع این خوراک ها اشنا میشید و روند خوراکتون اصلاح میشه و وزن میگیرید.

عوامل موثر بر لاغری خانوادگی: فعالیت روزانه خانواده

عوامل موثر لاغری خانوادگی: فعالیت روزانه خانواده

عادت های رفتاری خانواده بجز تغذیه، فعالیتها روزانه هم هست. خانواده های لاغر، فعالیت های بیشتری انجام میدهند، چه به واسطه شغلشان که فیزیکی باشد، چه فعالیت های روزانه. در خانواده های لاغر، افراد بیشتر تمایل دارند کارها را خودشان انجام دهند حتی تعمیرات وسایل، شستن وسایل و… کمتر از بقیه کمک می گیرند.

خانواده های لاغر، علاقمند به پیاده روی یا ورزش های حرکتی هستند. وقتی مراجعین که میگن کل خانواده لاغر هستیم را بررسی می کنیم، فعالیت های فیزیکی زیادی را بیان میکنند. مثلا پدر خانواده شغل های یدی و فیزیکی دارد. خود شخص عادت کرده مسیرهای رفت و امد را پیاده برود. در نتیجه فعالیت زیاد خانواده، باعث لاغری هست.

عوامل موثر بر لاغری خانوادگی: غذاهای سنتی

الگوی رفتاری دیگر غذاهای سنتی منطقه هست. در شهرها و استان های مختلف، غذاها متنوع هست. اما بعضی شهرها، غذاها و شیرینی ها پر چرب و روغنی دارند، بعضی ساده تر و سالم تر، در نتیجه هر چه غذاها چربی کمتر و قند کمتر داشته باشند، چاقی کمتری هم شاهد هستیم.

بیشتر بخوانید: با بیماری های لاغر کننده آشنا شوید

عوامل موثر در لاغری افراد از نظرهای مختلف

بینایی

غذاها هر چه جذابتر و زیباتر دیده شوند، فرد بیشتر تمایل دارد از آن استفاده کند. در نتیجه برای کودکان تاکید می کنیم حتما سلیقه به خرج دهید تا کودکتون خوش خوراک شود. اصولا افراد لاغر، غذاهایشان را هم ساده و بدون اب و تاب درست میکنند. صرفا غذا را برای سیر شدن می خورند نه لذت بردن، این رفتار به مرور باعث بی اشتهایی می شود.

تلاش کنید تنوع بدین و ظاهر غذایتان را زیباتر کنید

بوی غذا

عطر غذا یکی از حواس ما هست که با بوی غذا فعال می شود. هر چه غذا خوش بو تر میل به خوردنش بیشتر هست. علتی که اکثرا قرمه سبزی را دوست دارند، عطر ان و بعد طعم ان هست.

چشیدن

رفع لاغری ارثی

غذا را نخورده فرد لاغر میگه دوست ندارم، حتی امتحانش هم نمیکند. در صورتیکه افراد چاق همه چیز را امتحان می کنند.

برای علاقمند شدن به غذا، غذاهای مختلف را تست کنید تا سبک غذایی خودتان را پیدا کنید.

خرید کردن

وقتی داخل خونه هیچ خوراکی ندارید، طبیعی که اشتهاتون کمتر از قبل هم باشه. در دوره ها خیلی از مراجعین انتظار دارند، همون چیزهایی که در یخچالشون هست نوشته بشه بعد میپرسم چی برای صبحانه داری میگه هیچی، اصلا صبحانه نمیخورم. خب باید خرید کنی تا داخل خونه خوراکی باشه.

تنبلی

یک فرد چاق انواع غذاها را درست میکنه، انواع دسر و شیرینی. اما فرد لاغر حتی غذا درست نمیکنه، ناهار نون و پنیر میخوره. تنبلی در غذا خوردن و غذا درست کردن باعث میشه فرد لاغر اصلا از غذاها لذت نبرد و غذاهای تکراری بخورد و بی اشتها تر بشه.

حذف وعده ها

صبحانه نمیخوره چون خواب بوده یا دیرش شده یا حتی وقت داره میگه میل ندارم. میان وعده نداره و چیزی برای خوردن نیست، یک ناهار اونم اگه اماده باشه میخوره. خب طبیعی بدنت تغذیه نشه، چاق نمیشی بعد اسمش را میزاری ژنتیک.

هر شخصی در هر جای دنیا غذا نخوره لاغر میشه

مسایل روانی

استرس، اضطراب و…. باعث میشن که کلا از اشتها بیفتی و بهش میگن کم خوری عصبی. اگه موقع ناراحتی غذا نمیخوری و دچار کم خوری عصبی هستی، با رژیم غذایی درست میشه اصلاحش کرد.

شرایط خاص

مهمونی، سمینار، جلسه و موقعیت های مختلف که بخاطر شرایط جدید دست از غذا و خوراک میکشید. موقع کار فقط کار انجام میدین هیچ توجهی به خوراکتون نمی کنید. اکثرا شاغل ها این مشکل را دارند، کار زیاد باعث لاغریشون هست نه ژنتیک.

کدام عوامل بالا عامل لاغریتون هستند؟

حتما نظرتون را برای ما در زیر این مقاله بنویسید

راهکار برای چاقی و رفع لاغری ارثی چیست؟

راهکار برای چاقی چیست؟

اول از همه بگیم که کلی توضیح دادیم و گفتیم لاغری ارثی نیست. ولی چون کسانی که هنوز این مقاله رو نخوندن، فکر می کنند ارثی هست، ما هم مجبورا عنوان این قسمت رو گذاشتیم رفع لاغری ژنتیکی😅

باورهای اشتباه دور بریز

اینکه من ژنتیکی لاغرم و نمیتونم چاق شم دروغی که به خودت میتونی بگی و هیچ وقت شروع نکنی. بارها افراد از ما مشاوره گرفتن با این جمله خودشون گول زدن و شروع نکردن. اما کسایی که گفتن من میتونم، منم چاق میشم، الان خوش اندام هستن.

پس باورهای اشتباهتو بریز دور، هیچ کاری نشد نداره

شروع کردن اصلاح عادت ها

وقتی شما غذاهات رو حذف می کردی ، وقتی برای غذا خوردن نمیگذاشتی ، وقتی اصلا توجهی به اینکه الان چی بخوری نمیکنی، اهمیتی به تغذیه ات نمیدی ، همیشه درگیر لاغری هستی ، رژیم غذایی اصولی بهت یاد میده چه غذایی را چه زمانی بخوری تا چاق شی.

برنامه ریزی اصولی تغذیه را یاد میگیری، وعده های غذایی ات مرتب میشه و وزن میگیری.

اگه دوست داشتی همراه ما بشی و تو هم به وزن دلخواهت برسی، میتونی به شماره 09056033277 پیام بدی و همراه ما بشی

فعالیت های اضافه را حذف کن

اگه بیش از حد فعالیت داری، پیاده روی های زیاد، کارهای اضافه و… کمشون کن. مسیر کارت و بیرون رفتنت با وسایل نقلیه برو و پیاده روی های اضافه را کم کن تا سوخت و سازت متعادل بشه.

برای بدنت خرج کن

در ماه ببین بیشترین هزینه برای چیه. اصولا برای پوشاک هست، حالا همون را کمتر کن و برای خوراکت هزینه کن. اگه میان وعده و وعده ها را میری سر یخچال چیزی نیست برای خوردن، یعنی برای خوراک و بدنت نمیخوای هزینه کنی.

کار میکنی سلامت باشی، پس حق مسلم تو هست بخشی از هزینه هات برای همین بدنی باشه که ازش کار میکشی. وگرنه با هزینه خوراک نکردن بعد مجبور میشی هزینه های دارو و دکتر پرداخت کنی چون بدنت یک جایی کم میاره و بیمار میشه.

برنامه ریزی کن

حل مشکل لاغری ژنتیکی

برای اکثر کارها افراد برنامه ریزی میکنن جز خوراک، فکر میکنن یک غذا خوردنه دیگه. اما غذایی که ارزش نداره خوردنش هم فایده نداره. وقت بزار غذاهای سالم بپز بخور.

صبحانه حتما بخور

کسایی که صبحانه نمیخورن بی اشتها هستن، پس صبحانه را در اولویت بزار. اینکه تا ظهر میخوابی به صبحانه نمیرسی بر میگرده به برنامه ریزی، برنامه ریزی برای خوراک و کارهات نداری اصلاحش کنی درست میشه.

فعالیت میخوای بکنی فعالیت اصولی

یعنی ورزش اصولی با تغذیه کنارش. اینکه ورزش کنی اما هیچی نخوری نه تنها کمکت نمیکنه بلکه لاغرترت هم میکنه.

نکته مهم میدونی چیه، ما کنار رژیم شما، تغذیه ورزشی را رایگان بهتون میدیم 😍

دیگه چی از این بهتر

غذاهای سالم بخور

خیلی ها فکر می کنند برای چاق شدن باید غذاهای پر کالری بخورند، اما غذاهای زیاد چرب و پر قند شما را مستعد دیابت و کلسترول میکنه و نه تنها سلامت نمیشید بلکه بیمار هم میشید.

دمنوش های چاقی

اگه فکر میکنی با قرص و دمنوش چاق میشی ،مقاله “11 مورد از عوارض خطرناک لاغری بیش از حد” رو مطالعه کن که در مورد قرص ها صحبت کردیم، یا هایلایت قرص ها بالای پیج اینستاگرام ما رو ببین.

4.8/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *