عوارض لاغری زیاد

همانطور که چاق بودن مشکلات زیادی را به همراه دارد لاغری بیش از حد هم سبب مشکلات متعدد می شود که کمتر در موردش صحبت شده است. در واقع بخاطر اینکه اکثرا چاق هستن و میخوان لاغر بشن در جامعه این دیدگاه هست که لاغری خوبه و هر چی لاغرتر بهتر، در صورتیکه لاغری بیش از حد نه زیبایی دارد نه سلامتی.

آیا من کمبود وزن دارم و دچار لاغری بیش از حد هستم؟

 BMI یا شاخص توده بدنی در حقیقت فرمولی است که بر پایه قد و وزن هر فرد، تعیین می ‌کند که شخص در کدام یک از محدوده های نرمال، لاغر و چاق است. فرمول به دست آوردن BMI به این‌ صورت است که باید وزن خود به کیلوگرم را بر مجذور قد خود بر حسب متر تقسیم نمایید.

یعنی برای محاسبه کمبود وزن، چنانچه فردی ۵۵ کیلوگرم وزن داشته باشد و قد ۱.۶۵ متر باشد، ۵۵ را تقسیم بر ۱.۶۵ ضربدر ۱.۶۵ می‌کنیم که حاصل آن عددی حدود ۲۰.۲ می‌ شود. عدد بدست امده ، شاخص توده بدنی فرد هست که:

  • اگه بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، وزن فرد نرمال است.
  • کمتر از ۱۸.۵ باشد، کمبود وزن دارد.

عواملی که سبب لاغری بیش از حد می شوند

عواملی که سبب لاغری بیش از حد می شوند

بیماری هایی که سریع شخص لاغر میشه مواردی همچون دیابت، ترویید، سرطان، ایدز، بیماری ها و دلایل روانی و ذهنی مثل استرس و افسردگی. دلایل غیر بیماری ذهنی و جسمی هم هست مثل فعالیت بیش از اندازه و تغذیه اشتباه که باز منجر به لاغری می شود.

عوارض خطرناک لاغری و کمبود وزن زیاد

۱-شکستن استخوان ها

وقتی درصد چربی بدن خیلی پایین باشد با ضربه ای به بدن، احتمال شکستگی استخوان هست و در واقع در سنین بالاتر که توان بدنی فرد کم میشه شاهد شکستگی لگن هستیم و اگه شدید باشه حتی منجر به مرگ میشه.

۲-مشکلات ریه

وقتی استروژن پایین باشه شخص مستعد آسم میشه و در افراد لاغر سطح استروژن پایین هست.

۳-نازایی و ناباروری

کمبود وزن به تولید اسپرم مرتبط هست و اگه شخصی لاغری بیش از حد داشته باشد احتمال بارور شدنش کمتر هست.

۴-افسردگی

لاغری زیاد خطرناکه

هورمون سرتونین در افراد لاغر کمتر هست و در واقع چون این هورمون باعث شادی هست و فرد لاغر کمتر داره، باعث افسردگی میشه و حتی افراد لاغر بیشتر خودکشی میکنن.

۵-سقط جنین

لاغری زیاد احتمال سقط جنین را تا ۷۲ درصد بالا میبرد.

۶-ارتروز

ریسک ابتلا به ارتروز در افراد لاغر بیشتر هست.

۷-مشکلات قلبی

در افراد لاغر مشکلات قلبی هم زیاد دیده می شود.

۸-کاهش سیستم ایمنی بدن

افراد لاغر بیشتر مریض می شوند چون تغذیه کافی ندارند و بدن ضعیف تری پیدا می کنند.

۹-عفونت ها

بیماری های عفونی بیشتری میگیرن و حتی طول درمان طولانی تری دارند.

۱۰-پوکی استخوان

به دلیل کمبود کلسیم و دریافت نکردن مواد مغذی زودتر دچار پوکی استخوان می شوند.

۱۱-رشد ناقص یا کاهش رشد کودکان

در سنین پایین کمبود وزن باعث کاهش رشد کودک شده و نسبت به همسن و سالانش حتی قد کوتاه تری پیدا میکند.

چرا لاغرم با اینکه بیماری ندارم؟

چرا لاغرم با اینکه بیماری ندارم؟

افرادی که لاغری بیش از حد دارند معمولاً کالری کافی برای سوخت بدن خود دریافت نمی ‌کنند. اغلب، آنها سوءتغذیه دارند. سوءتغذیه به این معنی است که ویتامین ‌ها و مواد معدنی کافی را از غذا دریافت نمی‌ کنید.

بدن سالم دارید باز لاغر هستید

در واقع بدن شما نیازهای اصلی را تامین میکند و مقدار مورد نیاز در حد سوخت و ساز روزانه هست و برای جذب کردن و حجم گرفتن کافی نیست که با تغذیه اصولی میتونید به افزایش وزنتون کمک کنید. در مقاله “نکات طلایی برای افزایش وزن” ما نکات خوبی را برای افزایش وزن برای شما آورده ایم.

ایا قرص چاقی برای رفع لاغری زیاد، بخورم؟

ماهیت قرص برای درمان بیماری ها ایجاد شده و در حقیقت وقتی قرصی تجویز می شود که شخص بیمار باشد. اینکه انواع قرص ها با هدف های دیگه در بازار موجود شده به معنای کارامد بودن انها نیست. موضوع دوم اسم گیاهی بودن و بدون عوارض بودن دارو و قرص ها هست که باز عوارض دارند و با اسم گیاهی بودن فقط بازاریابی بهتری انجام میدن اما حقیقت ندارد. قرص های چاقی و لاغری زیادی در بازار وجود دارد.

سوال مهمتر اینجاست اگه این قرص ها جواب میداد چرا متخصصین تغذیه هنوز رژیم مینویسن و رژیم درمانی انجام میدن؟

چرا فروشنده این داروها اصلا متخصص نیستند؟

چون متخصصین تغذیه اگاه هستن که چنین دارویی ساخته نشده و تمام محصولات موجود عوارض زیادی دارد که حتی ارزش امتحان کردن هم ندارند.

مسله مهمتر اینه که دارو ها باعث افزایش اشتها شما می شوند و شخص وزن میگیره که ایا این وزن ماندگار هست؟ خیر. در حقیقت وزن بدست امده با محرک بیرونی وقتی محرک از بین برود هم از بین میرود.

شما تا اخر عمرتان نمیتونید قرص بخورید، در نتیجه برای مدت کوتاهی وزن می گیرید بعد از رها کردن قرص، هم وزنتون از دست میدین هم سلامیتون. بنظرتون ارزشش  داره؟

در پیج اینستاگرام ما dr.chaghshoo@ هایلایت قرص ها، انواع قرص ها با اسم و توضیحات و عوارض ان گذاشته شده حتی نظر دوستانی که استفاده کردن هم گذاشته شده که میتونید قبل از انتخاب هر کدوم از این محصلات اون هایلایت ببینید بعد تصمیم بگیرید.

انواع قرص چاقی را بشناسید

قرص های چاقی شامل:

  • مولتی ویتامین ها
  • قرص های گیاهی
  • قرص های شیمیای

هر گونه الرژی یا حساسیت به هر کدام از این قرص ها میتونه شرایط سلامتی شما را به خطر بندازه، جدا از بحث عوارضی که برای همه ایجاد میکنه. قرص های مولتی ویتامین اشتها اور بوده ولی به تنهایی سبب افزایش وزن نمی شوند. یعنی اشتها بهتر میشه و شخص باید تغذیه خوبی داشته باشد تا وزن بگیرد.

مولتی ویتامین ها

همه ویتامین ها دفع نمیشن بلکه ویتامین های محلول در اب دفع میشن، مثل ویتامین سی. ویتامین های محلول در چربی میتونن در کبد و کلیه ذخیره بشن. وقتی شما بدون تجویز پزشک یا بدون چکاب دادن سراغ مولتی ویتامین ها میرید به بدن ویتامین اضافه ای میدین که در بلند مدت روی بدنتون تاثیرش میبینید.

سر از خود خوردن قرص ها میتونه بجای سلامتی شما را بیمار کنه

شاید ساده ترین مثال که براتون ملموس تر بشه این موضوع، سنگ کلیه هست که بعضی افراد به علت زیاد مصرف کردن کلسیم دچار ان می شوند.

دارو های گیاهی

انواع پودرها و گیاهان ترکیب می کنند بیشترین عوارضش که خیلی هاتون تجربه کردین جوش زدن هست. چون کافیه شما به یکی از ترکیبات گیاهی حساسیت داشته باشید خارش و جوش زدن اتفاق میفته. مثال ساده و ملموس این موضوع رازیانه هست که بخاطر تغییرات هورمونی حتی سبب کیست میشه و جوش هم میزنید.

قرص های شیمیایی

انواع قرص چاقی

مسله اصلی این قرص ها ترکیبات نا مشخص انها هست. شاید شما بتونید به عطاری بگید قرص یا دمنوش جلوی چشمتون ترکیب کنه اما برای قرص ها شیمیایی این موضوع نیست و بیشترین عوارضش داشتن کورتن و مشکلات پوکی استخوان هست. در حقیقت کورتن حتی برای درمان هم استفاده کنید باز منجر به پوکی استخوان می شود.

عوارض زیادی که به ما گزارش دادن کیست گرفتن و خواب الودگی مداوم هست. متاسفانه خیلی قرص ها درمان افسردگی یا کاهش استرس را با این ترکیبات مخلوط می کنند و اسمش میزارن قرص چاقی. همون عملکرد را دارد شما مرتب خواب الود هستید.

عوارض جانبی قرص های چاقی

توهمات،  بزرگ شدن قلب، مشکلات یا نارسایی کلیه، آسیب کبدی، افزایش موی صورت، اختلالات خلقی، نوسانات خلقی، رشد سینه (در مردان)، کوچک شدن بیضه‌ها، توقف چرخه قاعدگی، سرطان پروستات، توقف رشد (در کودکان و نوجوانان).

عوارض ابتدایی مصرف قرص ها

تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، فشار خون پایین، افزایش ضربان قلب، پانکراتیت، بیماری کیسه صفرا، مشکلات کلیوی، افکار خودکشی.

برای افزایش وزن و رفع لاغری بیش از حد چکار کنم؟

برای رفع لاغری بیش از حد چکار کنم؟

برای رسیدن به هدف باید مسیر درستی انتخاب کرد انواع مسیرها هست اما سلامت بدن باید اولویت شما برای انتخاب باشد.

وقتی با غذاها بدون عوارض می تونید چاق بشید چرا سراغ دارو و قرص ها برید .

تا الان رشد شما با همین غذاها بوده که میتوان با رژیم غذایی اصولی وزن شما را هم افزایش داد. بدن سالم نیازمند تغذیه سالم هست. از این رو دریافت یک رژیم چاقی و افزایش وزن بهترین کمک به شماست.

خلاصه سخن

تمام توضیحات این مقاله در جهت اشنایی شما با روند لاغری بیش از حد و انتخاب مسیر درست جهت افزایش وزن هست. امید هست که مفید باشد. خوشحال میشم با نظراتتون ما را در جهت اگاه سازی افراد همراهی کنید. همچنین توجه داشته باشید که ما در تیم رژیم آنلاین اندام زیبا می توانیم به شما کمک کنیم لاغری بیش از اندازه را با رژیم و عادت غذایی صحیح رفع کنید.

جهت مشاوره و دریافت رژیم افزایش وزن از تیم تخصصی اندام زیبا به شماره 09056033277 پیام بدهید.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *