آیا با رژیم شوک لاغر میشم؟ خیلی سوال پر تکراری و چیزیه که جدیدا همه جا تبلیغ میشه و در واقع مثل چالش برگزار میشه. حالا سوال مهم اینه اصلا رژیم شوک چیه؟ واقعا به بدن شوک میده؟ واقعا باعث لاغری میشه؟ آسیب ایجاد نمیکنه؟ جواب این سوالات را براتون در این مقاله کامل میگم. پس همراهم باشید تا یک اطلاعات کامل و عالی پیدا کنید.

رژیم شوک چیست؟

رژیم شوک  که بستگی به طراحی آن دارد که بین 7 تا 14 روز انجام میشه. بعضی ها بهش میگن رژیم دو هفته ای یا 14 روزه، که البته رژیم غذایی شوک پنج روزه هم ما در پیجمون گذاشتیم.

اگه پیج اینستاگرام ما را دنبال نمیکنی حتما همین الان فالوش کن

اینستاگرام کاهش وزن: dr.samifit@

رژیم شوک یک برنامه غذایی است که متابولیسم یا همون سوخت ساز بدن شما را شوکه می‌کند. این رژیم باعث افزایش عملکرد سیستم متابولیک بدن میشه که در حقیقت منجر به چربی سوزی و لاغری شما میشه.

در این رژیم کاهش وزن و لاغری حتی ممکن است به کاهش وزن چشمگیر و عالی در دو هفته کمک کند، که زمان بسیار کوتاهی انجام بدی مقدار چربی را کم کنی و لاغر بشی. ما قبل از عید این رژیم گذاشتیم، رایگان هست داخل پیج اینستاگرام ما میتونید ببینید و انجامش بدین. اما قبلش این مقاله را تا اخر بخون.

رژیم شوک چه روندی دارد؟

"</p

برنامه غذایی شوک یا رژیم شوک به طور کلی بر اساس مدل 5-2 است، یعنی به مدت پنج روز یک رژیم غذایی سخت انجام میدین و سپس به مدت دو روز غذا‌های معمولی می‌خورید.

نکته مهم در مورد رژیم شوک

رژیم های زیادی با اسم رژیم شوک بصورت رایگان هست. اما حتما از متخصص تغذیه برای این رژیم کمک بگیرید. در حقیقت اگه رژیم اصولی نباشه خطرات زیادی براتون داره. حتی با کاهش کالری بدون توجه به ارزش خوراک ها، میتونه کارتون به بیمارستان بکشه.

برای همه افراد این رژیم مناسب نیست

دقت کنید رژیم غذایی و کاهش وزن شوک اصول خودش را دارد، صرفا با کاهش کالری اتفاق نمی افتد.

ایا میتونم رژیم شوک را مرتب بگیرم یا بیشتر از زمان مشخص ادامه بدم؟

نمی‌توانید این رژیم را بدون تجویز پزشک و خارج از دایره اصولی ‌اش انجام بدین، طبق توصیه ها باید پیش برید. زمان تعیین شده آن را بیشتر نکنید، مثلا پنج روز هست ده روز نشه.

خوراک هایی حذف میشه که باید حذف کنید. کاهش کالری مصرفی روزانه باعث کاهش وزن ناگهانی می شود که در طولانی ‌مدت منجر ‌به بروز عوارض جانبی بسیاری می‌شود. اگه رژیم شوک را بیشتر از زمانش ادامه بدین دچار عوارض جانبی رژیم‌ میشیم.

 • سردرد میگرنی
 • احساس خستگی و ناتوانی در انجام فعالیت ‌های بدنی
 • حالت تهوع
 • گرسنگی شدید
 • افت فشار خون
 • افت قند خون

پس سر از خود زمان رژیم یا نکات رژیم را تغییر ندهید

معایب رژیم شوک

"معایب

سخته انجامش

چون محدودیت خوراکش زیاده و در واقع خیلی خوراک ها کم و محدود میشه تا شما در نقصان کالری قرار بگیرید، همین امر منجر میشه که سخت بگذره. اما خب چون کوتاه مدت هست دیگه تحمل باید کرد.

کمبود مواد مغذی

اگه متخصص تغذیه روند بدنتون چک نکنه احتمال داره که مواد مغذی بدنتون کم بشه. اصولا کنارش قرص ها و ویتامین هم متخصص تجویز میکنه که بدنتون کمبود پیدا نکنه. رژیم های شوک با ارزش غذایی بالا، کمتر این مورد را دارند.

ضعف بدن

با نقصان و کاهش کالری انرژی بدنتون که از طریق غذاها تامین میشده کم میشه، در نتیجه برای فعالیت ها خسته و بی حال میشید. برای همین حتما باید زمان کوتاهی انجامش بدین.

تنوع ندارد

متاسفانه محدودیت خوراک این رژیم ها زیاد هست و چون تنوع ندارد خسته کننده و تکراری میشه. اصولا یک سری خوراک ها را تکراری باید بخوری.

محدودیت زیاد

اگه خونه نیستی و شاغلی یا سفر میری این رژیم چون خوراک های خاصی باید بخوری برات یک مسئولیت بیشتر میاره که با خودت ببری یا همون را تهیه کنیئ نمیتونی مثلا از غذاهای بیرون یا سر کارت استفاده کنیئ

اب بدنت کم میشه

علتیه که تاکید میشه اصولی باشه، چون برخی رژیم های شوک باعث کم ابی بدن میشن، بدن کم اب بشه اولین علایمش سردرد هست. احساس خستگی و بی حالی هم با کم ابی ایجاد میشه.

تنبل میشید

وقتی انرژی بدن کم بشه، شخص فعالیت های متعارفش را هم به سختی انجام میده در نتیجه خیلی ها بیشتر میخوابن.

تحریک روده

اگه رژیم اصولی نباشه مشکلات روده را هم براتون ایجاد میکنه. برای همین رژیم های رایگان که همه جا میبینی را انجام نده، اول مطمئن شو متخصص تغذیه نوشته باشه.

بیشتر بخوانید: آیا شیر خشک باعث چاقی می شود؟

بد خلقی

خیلی ها با گرسنگی کشیدن و کاهش انرژی روزشون بد خلق میشن و در واقع زود عصبانی میشن و رژیم های شوک چون بدن را تحت فشار قرار میده در حقیقت افرادیکه روز عادی هم اعصابشون اروم نیست حسابی بهم میریزن.

کاهش عضلات

رژیم شوک به کل بدن شوک وارد میکنه. اگه پروتین کافی در این رژیم نباشه عضلات هم تحلیل میره.

برگشت وزن دوباره

اگه رژیم کاهش وزن شوک بگیرید و وزن از دست بدین، اما رژیم داشتن رو کلا بزارید کنار و دوباره پر خوری کنید و رژیم تثبیت نگیرید، وزنتون به حالت قبل بر میگرده. پس بعد از کاهش وزن باید خوراکتون باز کنترل بشه و حواستون به پر خوری باشه.

مزایای رژیم شوک چیه؟

"مزایای

زمان کوتاهی هست

اصولا در زمان کوتاه وزن خوبی کم می کنید و با اینکه سخته اما زود میگذره و زود نتیجه میده.

خرید کمتر

تنوع نداره شخص نیاز نداره هر روز برای رژیمش برنامه ریزی کنه و با همون خرید یکبار کل رژیمش انجام میده.

برنامه ریزی نمیخواد

اصولا زمان برای خوراک ها اولویت نیست. چون خوراک هایی برای یک روز مشخص شده و خودتون اونها را تقسیم میکنید تا در زمان گرسنگی به بدنتون غذا بدین.

کاهش وزن سریع

خیلی زود وزن 2 کیلو به بالا کم میکنید، این نتیجه برای زمان محدود عالیه.

بی اراده باشی هم میتونی

چون زمانش محدوده زود هم میگذره، اصولا کسایی که رژیم گرفتن و بارها رها کردن هم میتونن انجام بدن.

رایگان یا هزینه کم بابت رژیم

اصولا این رژیم ها رایگان ارائه میشه یا هزینه رژیم نویسی پایین داره، چون زمان کوتاهی شخص میخواد انجام بده.

خارج شدن از استپ وزنی با رژیم شوک

با این رژیم اگه مدتها هست وزنت ثابته از این چرخه خارج میشی و وزن کم میکنی.

رژیم شوک مخصوص چه کسایی هست؟

"</p

 • کسایی که وزنشون ثابت شده و کاهش وزن ندارند، رژیم هم میگیرن تاثیر کمی روی بدنشون داره.
 • افرادی که موقعیت خاصی در پیش دارن، مثل عروسی و مجالس که زمانشون محدود هست.

رژیم شوک برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • اگه بیماری دارید: برای افرادیکه بیماری دارند اصلا توصیه نمیشه. با مشورت پزشک باید باشه مخصوصا دیابت و فشار خون.
 • اگه وزنت خوبه فقط شکم داری: افرادی که میخوان یک قسمت از بدنشون لاغر شه مثل شکم پهلو و اضافه وزن ندارد، این رژیم براشون مناسب نیست. چون کل بدن لاغر میشه و وزنتون هم کم میشه. در این حالت رژیم شکم پهلو را میتونید تهیه کنید.
 • اگه کودکی و در سن رشد: اصلا برای سنین رشد توصیه نمیشه چون احتمال کمبود مواد مغذی هست.

چرا رژیم شوک بگیریم؟

کلا رژیم غذایی شوک توصیه نمی‌ شه چون برای همه مناسب نیست و خیلی مواقع اصولی انجام نمیشه. اما در برخی موارد کاربرد دارد و حتی بدون آسیب هم میشه با رژیم شوک وزن کم کرد.

 مثلا برای افراد چاق که بیماری‌های مختلف دارند که راحت لاغر نمیشن یا افرادی که تا وزن خود را کم نکنند، نمی‌تونند عمل جراحی انجام بدن، پزشک و متخصص تغذیه از رژیم شوک استفاده میکنه، رژیم غذایی بسیار کم کالری را با اسم رژیم شوک برای فرد تجویز میکنه.

میزان کالری این رژیم غذایی به دقت محاسبه می‌ شه تا از ارزش غذایی خوراک ها مطمئن باشن و اگر بیمار عوارض خطرناکی از خود نشان بدهد، چون زیر نظر متخصص هست سریع رسیدگی میشه.

رژیم‌ های بسیار کم کالری با استفاده از برنامه غذایی با مواد مغذی، راهی هست برای کاهش وزن. همچنین فواید بسیار زیاد برای افراد دارای اضافه وزن به همراه دارد.

دقت کنید که فقط باید تحت نظر یا مشورت با یک متخصص تغذیه باشد سر از خود رژیم نگیرید

با رژیم شوک می‌ تونید تا سه سایز یا کمی بیشتر در هفته از طریق رژیم غذایی و ورزش، وزن کم کنید. ضرورت دارد که نیاز روزانه بدنتون را هم تامین کنید.

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

اگه برنامه‌ غذایی خودت رو به صورت دقیق اجرا کردی و ریزه خواری نداشتی وزنت کم نشده و سایزت هیچ تغییر نکرده، زمان زیادی که عدد وزن و سایزت تغییر نکرده، رژیم میگیری و ورزش میکنی اما لاغر نمیشی یا خیلی کم وزن کم میکنی، دچار استپ وزنی هستی.

ایا با رژیم شوک از استپ وزنی خارج میشم؟

بله همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتم، هدف اصلی این رژیم رد شدن از دوره استپ وزنی است. دوره استپ وزنی هنگامی پیش می ‌آید که شما مدتی است که با استفاده از رژیم غذایی مناسب کاهش وزن و ورزش سعی دارید وزن خود را کاهش دهید، اما از یک نقطه به بعد، در وزن شما هیج تغییری ایجاد نمی‌شود و به ‌اصطلاح به نقطه استپ وزنی و مقاومت بدن می‌رسید. رژیم شوک به شما کمک می کند که از این استپ وزنی خارج بشید و بعد از مدت کوتاهی وزن کم کنید.

فیلم رژیم شوک


 

 

کلام آخر…

در این مقاله به موضوع رژیم لاغری شوک پرداختیم. همان‌طور که در مقاله بارها تأکید کردیم، توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک و متخصص تغذیه سراغ این رژیم نروید، چرا که ممکن است به عوارض غیر قابل بازگشت دچار شوید. کارشناسان ما در تیم رژیم آنلاین اندام زیبا می تونن به شما در داشتن یک رژیم اصولی و مفید کمک کنند.

 

برای دریافت یک رژیم شوک اصولی به شماره مشاوره ما پیام بده : 09057290112

4.9/5 - (14 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *