اهمیت تغذیه کودکان در مدرسه

غذا یکی از نیازهای ضروری انسان است برای سلامتی. تغذیه ناسالم مهمترین عامل بروز بیماری ‌هاست. در دوران کودکی به خصوص در سنینی که در حال رشد هستند بدن نیاز بیشتری به خوراک ‌های سالم برای تامین نیازش دارد. خانواده ‌ها در شکل ‌گیری الگوهای غذایی در کودکان نقش بسزایی دارند تا فرزندانشان از رژیم غذایی سالم و متنوع استفاده کنند.

متاسفانه خیلی از خانواده ‌ها اصلاً توجهی به این موضوع نمی ‌کنند. با خوراک ‌های ناسالم سبب شکل ‌گیری الگوی نامناسبی در کودک شده و همچنین سبب کاهش سیستم ایمنی بدن کودک می‌ شوند. به همین دلیل وقتی که کودک به مدرسه می ‌رود خیلی سریع بیمار می ‌شود.

تیم اندام زیبا رژیم کاهش وزن کودکان و رژیم افزایش وزن کودکان را برای همه رده ‌های سنی قرار داده است تا خانواده ‌هایی که نمی‌توانند رژیم غذایی سالم داشته باشند آموزش ببینند و مشکلات تغذیه ای کودک رفع شود.

جهت مشاوره رایگان کافیه به شماره های ما پیام دهید

دانش آموزان به چه غذاهایی نیاز دارند؟

اصولاً دانش آموزان به سه وعده اصلی و دو میان وعده در طول روز نیاز دارند و باید از تمامی گروه‌های قضایی شامل لبنیات مثل شیر، پروتئین‌ ها مثل گوشت و حبوبات ویتامین‌ ها، مثل سبزیجات و میوه کربوهیدرات مثل نان، استفاده کنند و تعادل و تنوع غذایی در این سنین خیلی اهمیت دارد.

 در طول مدرسه اگر همیشه تغذیه مناسبی داشته باشند از لحاظ فکری خیلی راحت ‌تر می ‌توانند درس ‌ها را متوجه بشوند و هم از لحاظ جسمی خیلی فعال ‌تر هستند. در فصل سرد پاییز و زمستان کودکانی که تغذیه سالم دارند کمتر درگیر ویروس ‌های سرماخوردگی می‌ شوند. چون سیستم ایمنی بدن بالاتری دارند.

صبحانه خوردن کودکان

صبحانه خوردن کودکان

صبحانه یکی از وعده ‌های مهم غذایی هست که خیلی مواقع به واسطه اینکه کودک بی ‌میل هست یا اینکه خانواده اهمیت نداده که زودتر بیدار شوند و صبحانه را آماده کنند کودک و دانش آموز را بدون صبحانه راهی مدرسه می ‌کنند. حتی در مدرسه دانش آموز صبحانه همراهش را نمی‌ خورد.

تحقیقات انجام شده مشخص شده است که بچه ‌هایی که صبحانه می‌ خورند در مدرسه تمرکز بیشتری دارند و قدرت یادگیریشان بالاتر هست و کسانی که صبحانه نمی‌ خورند حافظه کوتاه مدتشان صدمه می‌بیند و تمرکزشان در کلاس بسیار پایین است. صبحانه می ‌تواند شامل آبمیوه‌ ها، عسل مربا، قندهایی که به صورت فوری جذب می ‌شوند و همچنین قندها که دیرتر جذب میشن مثل نان استفاده شود.

تغذیه درست مدرسه و تاثیر بر رشد قد

تاثیر تغذیه درست و سالم دانش آموزان، در تغییر روند رشد آنها مشخص است، تغذیه در رشد قدی و سلامت و قدرت یادگیری در کودکان تاثیر بسزایی دارد.

کمبود مواد مغذی باعث کاهش قدرت یادگیری کودکان می‌ شود

در دوران مدرسه تامین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز روزانه بسیار ضروری است. میزان انرژی کودکان در مدرسه به دلیل تفاوت در تحرک، سرعت رشد و اندازه بدن متفاوت است. اگر که کودکتان انرژی خوبی ندارد یعنی تغذیه کودک درست نیست. در صورتی که کودک شما تغذیه اصولی و درستی ندار.

در صورت بد غذایی و بی ‌اشتهایی کودکتان می ‌توانید از مشاور تیم اندام زیبا استفاده کنید تا با راهنمای متخصص تغذیه این موضوع را رفع کنید

پنج چرخه گروه غذایی مورد نیاز دانش آموزان

پنج چرخه گروه غذایی مورد نیاز دانش آموزان

گروه یک: کربوهیدرات ها

نان و غلات

مواد غذایی مثل، ماکارونی، جو، ذرت و گندم جز این گروه غذایی هستند که نقش زیادی در تامین انرژی بدن دارند. مقدار زیادی پروتئین و ویتامین‌ های گروه بی را دارند. توصیه می ‌شود که برای کودکان و دانش آموزان از آرد سفید استفاده نشود. چون املاح و مخصوصاً منیزیم با آرد سفید از بین می ‌رود .

از نانی که با جوش شیرین تهیه شده نباید استفاده کرد. چون دارای ماده به نام اسید فیتیک است که مانع جذب آهن و روی و کلسیم می‌ شود. همچنین کمبود اهن و کم خونی ناشی از ان، ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: تغذیه دانش آموزان ویژه شروع مدارس

گروه دو: پروتئین ها

 انواع گوشت‌ ها مثل گوشت قرمز و سفید و انواع تخم پرندگان مثل تخم مرغ و انواع حبوبات در این گروه قرار دارند. دو نوع پروتئین وجود دارد پروتین حیوانی و پروتین گیاهی:

  • پروتین حیوانی مثل گوشت ها.
  • پروتین گیاهی مثل حبوبات.

پروتین گیاهی ارزش غذایی پایینتری نسبت به پروتین حیوانی دارند. گوشتها شامل فسفر. اهن. ویتامین های گروه بی هستند. تخم مرغ که پروتین خوبی دارد دارای اسیدامینه زیادی هست و اهن و پتاسیم و کلسیم دارد.

گروه سه: لبنیات ها

لبنیات در تغذیه مدرسه

لبنیات ها مثل شیر که تامین کننده کلسیم. فسفر. پتاسیم. سدیم. هستند. مصرف شیر و فراورده های شیر مثل خامه، پنیر، ماست، به شدت توصیه می شود. کلسیم نقش زیادی برای تراکم استخوان ها و استحکام استخوان ها و دندان ها دارد.

گروه چهار: سبزیجات و میوه ها

انواع میوه و سبزیجات در سن رشد حتما باید استفاده کنند تا نیازهای بدنشان تامین شود. به مقدار قابل توجهی فیبر و ویتامین و مواد معدنی در میوه و سبزیجات هست که برای مقابله با بیماری ها برای بدن ضروری هست. به صورت روزانه در وعده های غذایی دانش اموزان حتما استفاده شود.

بیشتر بخوانید: ورزش و تناسب اندام

گروه پنج: چربی ها

بدن برای حفظ سلامت و رشد به چربی هم نیاز دارد. اسیدهای چرب گوناکونی وجود دارد که مد نظر ما چربی های سالم هست. برخی ویتامین ها محلول در چربی هستند. مثل ویتامین دی، ا، ای، که یعنی حتی برای دریافتی ویتامین ها هم چربی نقش موثری دارد.

روغن های گیاهی مثل سویا، زیتون، افتابگردان جز روغن های مفید هستند. چربی دانه ها مثل پسته، فندوق، گردو، که ارزش غذایی خوبی دارند. از چربی های سالم بصورت روزانه استفاده کنید.

سوء تغذیه دانش اموزان

سوتغذیه دانش اموزان

وقتی در گروه غذایی کودکان و دانش آموزان از این پنج چرخه گروه غذایی استفاده می ‌کنین خیلی از نیازهای بدن کودک و دانش آموز تامین می ‌شود. اما همچنان ممکن است کمبودهایی هم مثل کمبود پروتئین، کمبود ید و کمبود آهن داشته باشند. برخی از این کمبودها به دلیل فقر مواد مغذی در غذاهای منطقه هست.

این کمبود در همه ساکنین آن منطقه مشهود است. اما در کودکان بیشتر در معرض خطر قرار می ‌گیرند. عوارض ناشی از کمبود مواد مغذی یا زیاد مصرف آن را سوء تغذیه نامیده می ‌شود. اختلالات تغذیه بزرگترین مسئله عصر حاضر هست. طبق تحقیقاتی که انجام شده حدود ۲۰ درصد جمعیت جهان دچار سوء تغذیه هستند.

عده زیادی از کودکان در همان سال ‌های اول زندگی می ‌میرند و یا خیلی راحت مبتلا به بیماری ‌های گوارشی و تنفسی می‌شوند. اهمیت تغذیه در سنین پایین دانش آموزان اهمیت ویژه ‌ای دارند.

توصیه‌ ها جهت جلوگیری از کمبود تغذیه

  • به سه وعده‌ غذایی دانش آموزان اهمیت دهید.
  • حتماً سه وعده اصلی و میان وعده ‌ها را در چرخه غذایی کودک قرار دهید.
  • دانش آموزان باید از میان وعده ‌های غذایی بیشتر استفاده کنند در صورتی که از میان وعده‌ هایی مثل نان و تخم مرغ، ساندویچ مرغ، کتلت، کوکو استفاده شود بیشتر  پروتئین مورد نیاز دانش آموز تامین می ‌شود.

متاسفانه روزانه آموزش‌ های لازم به خانواده‌ ها داده م ی‌شود و حتی با پیشرفت علم و تکنولوژی اطلاعات زیادی در دسترس خانواده ‌ها هست. اما همچنان خیلی از خانواده‌ ها اهمیتی به تامین نیاز غذایی کودکان نمی‌ دهند.

سخن پایانی

در صورتیکه برای شما اهمیت دارد کودکی سالم و با رشد کامل داشته باشید، توصیه های این مقاله را جدی گرفته و از تمام چرخه غذایی در خوراک روزانه کودک استفاده کنید. همچنین با چک کردن روند سلامتی کودکتون، از تامین شدن این نیازها مطمئن بشوید.

در صورتی که نمیتوانستید این چرخه را تکمیل کنید می توانید از رژیم کودکان تیم اندام زیبا استفاده کنید.

5/5 - (21 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *